Kategoriler
Freelance

Demek Freelancer Olmaya Karar Verdin, Peki.

Freelance iş modelinin gün geçtikçe popülerleştiğini düşünüyorum. Teknoloji, insanların bu yönde kendilerini geliştirmesine çok kolaylık sağlıyor.

Fakat herkes freelancer olarak mutlu ve başarılı olamayabilir. Bu yazıda başarılı ve mutlu bir freelancer olmak için gerekli 10 karakteristik özellikten bahsedeceğim.

Freelance iş modelinin gün geçtikçe popülerleştiğini düşünüyorum. Teknoloji, insanların bu yönde kendilerini geliştirmesine çok kolaylık sağlıyor.

Fakat herkes freelancer olarak mutlu ve başarılı olamayabilir. Bu yazıda başarılı ve mutlu bir freelancer olmak için gerekli 10 karakteristik özellikten bahsedeceğim.

Başarılı ve Mutlu bir Freelancer’in Sahip Olması Gereken 10 Özellik

1. Bağımsızlık

Freelancer olduğun zaman artık bir patronun yoktur. Tabii ki müşteri istekleri ve talepleri var. Fakat günlük çalışma modelinde sana sınır koyacak, kısıtlayacak ya da zorlayacak, işi doğru ve zamanında yapıp yapmadığını kontrol edecek ya da işinin kalitesini inceleyecek kimse olmayacak.

Patronun bu kadar değerli biri olduğunu düşünmüyordun değil mi? (: Ve şimdi, bunların hepsini kendin yapmak zorundasın. İşler battığında kendini öldüresiye eleştirebilecek kadar…

2. Disiplin

Freelance dünyasında iş saatleri yoktur. Ofis ve çalışma saatlerin belirsizdir hatta çalışma alanın bile sürekli değişiklik gösterebilir. Kendini yönetmek, müşterinin işlerinin zamanında tamamlanacağından emin olmak, banka hesaplarının dengesini sağlamak disiplin gerektirir.

Birçok işi aynı anda yapmak gibi dikkat dağıtacak durumlara karşı disiplinli değilsen, bu senin için büyük bir problem olacaktır. İşlerin düzgün gitmeyecek, müşterilerin mutsuz olacak ve sen para kazanamayacaksın. Gün geçtikçe de mutsuz ve başarısız bir freelancer olacaksın…

3. Esneklik

Birçok freelancer, çalışma zamanı, çalışma mekanı, işin nasıl yapılacağı, ne tür işlerin yapılacağı ve kimlerle çalışılacağı açısından esnek olmak istediklerinden tam anlamıyla kurumsal yapıdan kaçmıştır. Fakat diğer insanlar öngörülebilir ve rutin olarak çalışırlar. Eğer rutinin bozulması durumunda çalışamayacak bir yapıya sahipsen, freelancer’lık senin için üzücü sonuçlar doğurabilir ve uygun olmayabilir.

4. Sosyal Olma(ma!)lı!

Freelancer, yüzyüze sohbet etmeden de hayatta kalabilecek yapıda olmalı. Açıkça söyleyebilirim, ben içine kapanık bir insan değilim, arkadaşlarımın yanında iken (özellikle pertevniyalliler ile) aldığım keyif bambaşkadır ama bu sosyallik beni yorar, hızına ayak uyduramam… Gürültü ve kaos, sosyalliğin ayrılmazlarından (: Nerede görsem kaçarım.

Eğer sosyallik konusunda bu şekilde düşünüyorsan (felsefi açıdan “sorunlar, insan kaynaklıdır” fikrine kadar düşünülebilir…) freelancer olabilirsin hatta mutlu olabilirsin. Yaptığın çalışmalar sırasında yaşadığın “sosyalleşme” de sana yeterli gelecektir. Örneğin müşteriler ile yüz yüze iş görüşmeleri yapmak, onların ofislerine gidip görüşmek gibi.

Freelance, belirli bir derecede izolasyon gerektirir ve bu herkes için iyi değildir. Özmotivasyon’un sağlam olmasını gerektirir.

5. Para Yönetimi (Tutumluluk)

Eğer fakir bir freelancer olmak istiyorsan, bu özellik gerekli değil (: İstemediğini varsayıyorum. Faturalarını ödemek, kendi üniversite masraflarını çıkarmak ya da çocuklarını okutmak (! neden olmasın), seyahate çıkmak, müzik albümü ve kitap almak, evin eşyalarını değiştirmek gibi isteklerin olduğunu varsayıyorum.

Tabii ki bir havuz kenarında gün boyu güneş banyosu yapmaktan bahsetmiyorum. Yaşamak için gerekli ihtiyaçlarının karşılanmasından bahsediyorum. Bunun için kendi paranı yönetebilir durumda olman gerekir ki rahat bir şekilde ay sonunu görebilesin. Eğer tutumlu değilsen işler senin için çok zor… Ya evlen, eşin seni yönetsin ya da düzenli bir iş bul (mümkünse sigortalı).

6. Kaygısızlık

Belirsizlik, seni kaydılandırmamalı. Freelancer olarak çalışmak, bu ay 500TL kazanırken önümüzdeki ay 5000TL kazanabilmek demek. Belki de kış ayları boyunca kazandığın tüm parayı, yazın tek bir ayında kazanmak demek.

Freelance iş modelinde çok fazla belirsizlik vardır. Belirsizlik ile yaşayabilir misin? Daha az kontrol ve daha fazla inanç ile yaşayabilir misin? Eğer yaşayamazsan, freelancer olma konusunda birkaç kez daha düşünmen gerekir.

7. Güven

Freelancer olarak en temel işin, hizmetlerini pazarlamaktır. Bu da dışarı çıkmak, olası müşterilerin ile yüz yüze görüşmek, kendini ifade etmek anlamına gelir. Kendini ve hizmetlerini pazarlamak bir başka ifadeyle. Bu da yeteneklerine ve kendine tam güveni gerektirir.

Eğer bu konuda en ufak bir şüphen varsa ya da olası müşterilerin bu konuda şüphe duyuyorsa işlerin sıkıntıya girer. Kendine güvenmediğin takdirde yaptığın işe de güvenemezsin ve hizmetlerin karşılığını alma konusunda sorunlar başlar…

8. Cesaret

Freelancer olduğun vakit en yakın takipçin korkudur. Başarısızlıktan korkarsın. Başarıdan korkarsın. İflas etmekten korkarsın. Fazla para kazanmaktan korkarsın. Korku vardır ve kabullenmen gerekir. Onu incelemen, anlaman ve ders alman gerekir. Hayatını değiştirecek ve sonunda keyif alacak bir şey yaparken insanoğlunun nasıl kendini sabote edebileceği fikridir…

Bir freelancer’in ihtiyacı, tüm korkularına rağmen onu bir adım ileriye götürebilecek cesarettir. Korku seni ele geçirirse, başarısız olursun. Eğer korku seni motive eder ve planladığından daha fazla çalışmaya zorlarsa, işte o zaman başarılı olursun. Korkuyu ve öfkeyi (öfke konusu apayrı bir yazı olacak…) kontrol etmeyi öğrenmek gerekir.

9. Girişimcilik

Merhaba freelancer, artık bir iş sahibisin! Buna inansan iyi edersin. Freelancer olmaya karar verdiğinde, güzellik veya hatır için çalışan bir sanatçılığın sonlandı. Artık iş almayı bekleyen senarist/oyuncu/programcı/tasarımcı/(sen ne yapıyorsan)’sın ve bu başından sonuna girişimcilik gerektirir. Ya girişimcisindir ve para kazanırsın ya da gider kendine başka bir iş bulursun.

Neyse ki bizim için işin gereklilikleri (iş becerileri) öğrenilebilir. Tabii ki insanın doğal yeteneklerini bu amaçlar doğrultusunda kullanması ve geliştirmesi başarıyı getirecektir. Daha zor olan şey ise artık iş sahibi olduğunuzu kabul etmek ve freelance kariyerinizi ciddi bir iş olarak görmek.

10. Kararlılık

Kararlı olma duygusu, her acemi freelancer’ı evvela bunaltır, canını sıkar, en yalnız zamanlarda bastırır. Hatta müşterilerinizin can sıkan geri bildirimlerinde hayat kurtarsa dahi bunaltır. Freelancer olmanın kolay bir iş olmadığını anladığını varsayarsak bir çok karışık ve can sıkıcı durumla karşılaşacağını tahmin ediyorsundur. Böyle durumlarda krizi yönetmek ve olumsuz gidişhatı olumlu yöne çevirmek kararlılık gerektirir, ne denli zor olsa da.

Son sözler olarak, başarılı bir freelancer olmak istiyorsan, buna inanmalısın. Ne kadar sürede ne kadar başarılı olacaksın? Ne kadar gelir seni gerçekten tatmin edecek ve geçimini sağlayacak? Bu sorulara da uygun(!) cevaplar bulup, bunlar için çalışmalısın.

Eğer yukarıdaki en temel özellikler sende yoksa, bunlarla ters düşüyorsan veya en ufak aksilik senin moralini bozacak, inancını sarsacak ise freelancer olarak çalışmaya uygun değilsin.

Yazar Emre KARABULUT

Hi, I’m Emre KARABULUT, 21, and I am the owner of a small (but perfectly formed) design studio called Minimalist Art & Design based in Istanbul, which specialises in Blog and User Interface design. I help entrepreneurs and small business owners create a unique brand and online presence which gives them a powerful platform to reach out to their customers and markets.

“Demek Freelancer Olmaya Karar Verdin, Peki.” için 1 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir