Kategoriler
Genel Kalemimden Objektifimden

Yeniden Blog Yazmak…

Blog için yazı yazmak her zaman benim için zor bir durum olmuştur. Nedenledir ki eski blogu ne aktif kullanabilmiştim ne de uzun süreli olmuştu. Artık “blog için yazmak” değil, “yazmak için blog” olması gerektiğine karar verdim.

Uzun zamandır kafamda vardı blog projesi ama bir türlü çalışmaya başlayamıyorum; okul, iş, güç… Düşündüğüm zaman çok fazla kategori geliyordu aklıma ve her birine özel ve detaylı tasarım planlıyordum. Ta ki bu fotoğrarfı çektiğim ana kadar. Web işleri ile zorlanan sınırlarım bu konudaki kendi değerlerimi de kaybetmeme ya da görmezden gelmeme sebep oldu sanırım. Oysa ki ne de severim sadeliği, minimalizm’i.

Dedim ki, hiç bir şeye gerek yok. İki tane kategori, iki sayfa işimi görür… Yeter ki tasarımı içime sinsin. İki gecede bu tasarım ve kodlamayı bitirdim. Facebook ile ilişkilendirme işi biraz sıkıntılı da olsa “plugin-free” bir “wordpress” sahibi olmanın tadı bir başka. Bu arada bahsetmeden geçemeyeceğim, 3.1.2 sürümü ile kendini çok iyi geliştirmiş bir yapı karşımızda ufak eksikliklerine rağmen.

Ama bunun yeri burası değil, bu kadar hızlı bir blog oluşturmamdaki bir diğer etken de profesyonel ve kişisel blog yapılarının farklı olduğuna inanmamdı. Burası kişisel blog’um ve sanırım profesyonel (iş/web geliştiriciliği) blog’unu oluşturmak yine uzun süre bekletecek… Ne demişler sonuçta “terzi kendi söküğünü dikemez…”