Kategoriler
Kalemimden

8. Uluslararası İstatistik Kolokyumu – DEÜ / İZMİR

Yedi yıldan beri ulusal olarak gerçekleştirilen “İstatistik Öğrenci Kolokyumu”, bu yıl uluslar arası yapabilme girişmleri ile “8. Uluslararası Öğrenci İstatistik Kolokyumu” olarak 14 – 15 Mayıs 2011 (Cumartesi – Pazar) tarihlerinde Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Yerleşkesi Fen Fakültesi, İzmir’de gerçekleşti.

Kolokyumun gerçekleşmesinde büyük desteği olan DEÜ Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serdar KURT başta olmak üzere, “İstatistik Bölümleri’nde okuyan öğrencileri sosyal ve bilimsel bir ortamda bir araya getirmeyi amaçlayan bu etkinlikte sizleri Dokuz Eylül Üniversitesi İstatistik Bölümü olarak misafir etmekten büyük mutluluk ve onur duyacağız” diyerek tüm bölümümüzün görüşünü dile getiren Prof. Dr. C. Cengiz ÇELİKOĞLU‘na, düzenleme komitesi başkanı Yard. Doç. Dr. Ali Rıza FİRUZAN ve komite üyelerine ve nihayetinde birlikte görev aldığım tüm görevli arkadaşlara teşekkür ederim.

Samimi olmak gerekirse hem katılımı hem de hazırlık çalışması açısından en gelişmiş kolokyuma ev sahipliği yaptı İzmir bu yıl. Geçen sene Afyon’daki kolokyuma katılan birisi olarak bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Zaten bu sene bu kadar önem verilmesinin sebebi de Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin yükseltmiş olduğu seviyedir. Lakin söz etmeden geçemeyeceğim bir nokta var ki İzmir, İzmir olmanın hem avantajını hem dezavantajını yaşadı. 1000 (kayıt alınan kişi sayısı 1400) kişinin katılımı ile iki gün süresince aynı anda 7 farklı salonda 108 bildiri, 7 poster sunumu gerçekleştirildi. Fakat  onca yolu aşındırıp gelen bazı istatistik bölümü öğrencilerinin amacının “kolokyum” değil “İzmir” olması, beni derinden üzdü. Öyle ki, bu düşünülmüş olup toplamda 2 güne yayılması yerine, 1,5 günde programın bitirilmesi programlanmış ve yarım gün (saat 12.00’deki öğlen yemeğinden sonra) katılımcılarımızın  İzmir’i gezmelerine, otellerine dönüp dinlenmelerine veya eğlenmelerine olanak sağlanmıştı. Öyle ki binin üzerindeki bu katılımcı listesi için bir hafta öncesinden başlayan çalışmalar ile katılımcı sertifikaları, yaka kartları ve blok not defteri vb. gibi hatıra değeri olan promosyon ürünler hazırlandı. Hatta katılımın fazla olması nedeni ile kendi bölümümüzün 1. ve 2. sınıf öğrencilerinin katılımcı (izleyici) olarak kolokyuma katılmamaları tavsiye(!) edildi. Ki bu grup bölümündeki kariyer günlerinde firmalardan gelen bir iki kişinin konuşmaları, mezun olduklarında neyle karşılaştıkları veya dönem hatıraları ile istatistik biliminde hangi alanda ilerleyeceği konusunda zerre fikir sahibi olamayan bu grup, belki de kolokyumun en faydalı olacağı kitlelerden bir tanesidir. Kalite tekniklerinden yöneyleme, regresyondan aktüeryaya, programcılıktan bir çok alana kadar tam 108 bildirinin ve 7 posterin, bu gençlerde oluşturabileceği ufku varın siz düşünün. Yola çıktığımdan beri ne yapacağı konusunda fikirleri olan bir öğrenci olarak, adını bile duymadığım, varlığından haberdar olmadığım birçok şey öğrendim. Bunları 2. sınıfta Afyon’daki kolokyuma katılarak gördüm, sonrasında araştırdım, geliştirdim. Tabi bu konu uzar gider… Keşke ayakta sunum izleyecek duruma geldiğimiz için, yerimiz olmadığı için kendimizi kötü hissetseydik… Seneye (2012) kolokyum’u hangi üniversite düzenleyecek belli değil fakat işleri çok zor. Umarım, bu günlerde bizim kolokyumumuzda bulunmuşlardır ve  sorunları görmüşler, olası sorunları da kestirmişlerdir… Kısa bir not olarak da belirtmeliyim ki katılacağını bildirip de katılım göstermeyen öğrenciler için hazırlanan bu hatıra ürünlerinin maliyeti de bölüme hatıra kalmış oldu (:

Her şeye rağmen diyebilirim ki gayet güzel, kaliteli ve keyifli bir organizasyon gerçekleştirdik tüm katılımcılarla.

Kolokyum süresince kaydedilen görsellere (fotoğraf/video) kolokyum web sayfası‘ndan ulaşabilirsiniz. Ayrıca benim objektifimden görüntülere de sitemden ulaşabilirsiniz fakat henüz yazıyı yazmaya yeni fırsat buldum. Tahmin edin iki gün boyunca ne kadar gerekli/gereksiz fotoğraf çekilmiştir ve ayıklanması ne kadar sürer (: Bu arada, siz de kolokyum süresince kaydettiğiniz görselleri kolokyum web sayfasında yayınlatabilirsiniz.

Seneye bir başka kolokyumda görüşmek üzere, selametle.