Kategoriler
Twingo

Twingo: Uzun yol hazırlıkları ve bakımlar.

Yeni Twingo’mu (1.2 Alize) 21 Mart’da, 137000 km’de satın aldım ve satın alırken bazı kusurlarını tespit edip, fiyatta ona göre anlaştım. Tabii ki almadan önce Renault servisinde bir “expertiz” yaptırdım. Önceki Twingo’ma (1.2 Air Pack) göre kat kat daha iyi durumda olan yeni aracımı da detaylı bir bahar temizliği amacıyla Renault Yaşar’a götürdüm (31 Mart 2011) ve

  • Yağ Filtresini
  • Yağını
  • Hava Filtresini
  • Gaz Filtresini

değiştirdim (Toplam 157 TL). Ayrıca zamanı dolmadan da emisyon pulunu yeniledim (25 TL). Yaşar’daki usta ile görüşmemde balataların 4-5 bin daha götüreceğini belirtmesi üzerine, balatalara dokunmadım. Bujilerim de sonraki bakımda değişecek dediler, tamam dedim. (Görsel: Renaul Yaşar – İzmir, Bakım esnasında yağ değiştirildikten sonra.)

Twingo ile Logan, İzmir Sanayi yolunda.
Önde Onurcan (Dacia, Logan)'ı sanayiye doğru takip ederken (Renault, Twingo) kaydedilen bir görüntü.

Sınavların olmadığı tek hafta içi günde (26 Mayıs 2011 – Perşembe) önceden Onurcan Kırmızı ile planladığımız şekilde araçları sanayiye götürüp bakım yaptıralım dedik ve düştük yollara…

 

Hazır yaz gelmişken, İstanbul yollarına düşmeden önce bir de yaz ve uzun yol bakımı yaptırayım dedim. Önce parayı ayarladım, sonra günü ayarladım derken unuttuğum tek nokta değiştireceğim parçaları da önceden ayarlamak oldu. Çünkü Twingo’nun parçalarını her yerde (özellikle İstanbul’da bile) bulmak pek kolay değil. Bu nedenle periyodik bakım öncesi yaptırmak istediğim bu değişiklikleri yapamadım.

  • Fren balataları değiştirildi (Balatalar: 20 TL)
  • Kampanalar tornaya verildi (Torna: 15 TL)
  • Genel bir temizlik ve hidrolik ayarları yapıldı (Sprey: 5 TL)
  • El freni ile ilgili ufak birkaç sıkıntı ortadan giderildi (Toplam işçilik: 40 TL )
Renault Twingo 1.2 Alize - İzmir 6. Sanayii Kudret Usta'da Bakımda.
Kudret Usta (6. Sanayi, İzmir) tarafından aracın fren balataları değiştirilirken kaydedilen bir görüntü.

Bütün bunların yapımı için toplamda 80 TL harcadım, tabi bu istediğim bakımlar için değildi. Sanayiden döndükten sonra internet üzerinden Motor Arka Kulağı (Takozu) sipariş geçtim (102 TL) ve kargosunu bekliyorum… Ayrıca fren aynalarının (ön disklerinin) de değişmesini istedim ama malesef yine uygun parça bulmakta sıkıntı çektik. Sanırım fren aynalarının değişmesi işlemini İstanbul’da, eylül ayı gibi, yurtdışından döndükten sonra yaptıracağım. Bosch marka fren aynalarının fiyatı 175 TL (adet).

  • Motor arka kulağının (takozunun) yapılması (102 TL + işçilik)
  • Fren aynalarının (ön diskler) değişmesi (340 TL + işçilik)

Bu iki kalem, beni bekleyen diğer masraflarım… Ayrıca aracın sarı-lacivert görüntüsünden de kaynaklanan sıkıntıları göz önüne alarak (her ne kadar çok sevsem de) sarı parçaların beyaz renge boyanması ve deponun (sağ) üzerindeki benden önceki sahibi tarafından yapılmış çiziğin (yaklaşık 35 cm) giderilmesi için fiyat aldım (100 TL benim ustamın bana özel (: verdiği fiyattır. Normalde 350 TL’dir.) ve sağ aynada oluşan birkaç hasarın tamiri yerine yenisi ile değiştirmeyi düşündüğümden fiyatını (70 TL) araştırdım.

İstanbul’daki çevremin fenerbahçeli olmasından dolayı aracıma benden daha çok göz kulak olacakları ve koruyacakları için bu boyama işlemlerini de eylül sonrasına sallıyorum… Pazartesi motor arka kulağını alıp salı günü sanayide gün içerisinde değiştirebilirsem yola çıkmadan önce için rahat, araca güvenim tam olacak.

Onurcan ile gittim demiştim, ondan hiç bahsetmedim. Benim güzel kardeşimin başına gelmeyen kalmadı. Araç park halindeyken aracına çarpan bir başka sürücünün vermiş olduğu hasar baştan sona kadar 4 parça üzerinde işçilik gerektiren boyutta. Önce doğrultulması ardından macun, astar ve boya işlemleri yaklaşık 4-5 günlük çalışma ve nereden baksanız en az 750TL masraf çıkartıyor. Ha eklemeyi unuttum, bir de haftalık spor müsabakası sonrası çıkışında aracın aynı yanını (sol, sürücü) çeyrek asırlık bir ağaca da sürttüren Onurcan’ın işçiliği 5 parça üzerinden hesaplandı. Bir kere bozuldu diye çarpışan araba gibi kullanıyor çocuk, aman dikkat (: Sanayide gerekli ustalar ile görüşüp pazarlığı ettikten sonra masrafların kaskodan giderilmesi yolu ile Onurcan’ın aracını da (Dacia, Logan) bırakıp tamire, döndük geri.

Renault Twingo 1.2 Air Pack, ön tampon düşük, tamir görüntüsü.
İyi ya da kötü, ilk göz ağrım (Twingo, 1.2 Air Pack)... Araç marş dinamosu bozulduktan sonra çeken arabanın tamponu düşürmesi ve çeki demirini kırması ardından tamir öncesinde kaydedilen bir görüntü.

Neyse, yeni araba iyi güzel dedik de eskisini kötülemiş gibi gözükmeyelim. İlk göz ağrısı pek bir başkadır. Araba kullanmayı öğrendim, uykusuz sürdüm, 2 günde 4 şehir gezdim, benzinim bitti yolda kaldım, indim ittirdim, yoruldum parkedip durdum… Aslında satmazdım da beni yolda bıraktıktan sonra marş dinamosundaki arızasından dolayı, araçtan soğudum. Düşün ki 90 km hızla otoyolda giderken aracın tüm fonksiyonlarının kapanmasını, frenlerin tutmamasını, direksiyonu bile çevirememeyi… Neyse, tamirini de yaptırıp elden çıkardım (2 Ağustos 2010), yeni aracımla daha mutluyum :P

Renault Twingo 1.2 Alize - Emre KARABULUT
Yeni göz ağrım, Twingo - 1.2 Alize.