Mezuniyetin ardından aşığı olduğum İzmir’den İstanbul’a taşınmama müteakip hemen spor salonu arayışlarına başlamıştım. Açıkçası İzmir’de, özellikle öğrenciler ilçesi Buca’da, daha fazla spor salonu seçeneğim olduğunu gördüm. Daha önce İzmir’de spor salonunda karşılaştığım sorunları tekrar yaşamamak, hem de seçeneklerimi görmek adına, inceden bir spor salonu araştırması yaptım. Mezuniyet dönemi sorunsuz(!) geçsin diye, sıkıntıları ve batan olguları görmezden gelmek zorunda kaldım ve kendimi bolca yemeğe verdim. Buca’daki evden okula direk araç olmaması (hoş, olanda sanki araç kullanıyorduk Hatay;Muratreis Mahallesi’den…) nedeniyle sürekli arabam ile okula gitmem ile hareketsiz bir yaşantı doğrultusunda 90 kiloyu aştığım için, final sınavların ardından mezuniyet törenine ve etkinliklerine kadar yetiştirmek için çok yoğun bir program uygulayarak; ilk hafta 5 kilo, yaklaşık 3 haftada 10 civarında kilo verdim ve 80-82 kilo arasına düştüm. İstanbul’da da hedeflenen 70/75 kg (Yağ oranını olası en aza çektiğimi varsayalım) için yoğun bir program üzerine çalışacaktım, bu nedenle özellikle evime yakın salonlara baktım.

Bir minibüs uzaklığı olur, bisikletle gidilecek mesafede olur, yürüyerek olur diye aşağıdaki üç-dört seçeneğe kadar indirdim.

Üşensem de üşenmesem de her türlü gidebileceğim için Pure Jatomi İstanbul Forum‘a standart üyelik ve 1 yıllık sözleşme ile kayıt oldum. Evet, kayıt olmak istediğiniz takdirde 1 yıllık sözleşme imzalıyorsunuz. Ve bugüne kadar sözleşmesini iptal edip de parasını geri alan (peşin ödediyse) veya gelecek ödemelerini iptal eden görmedim, duymadım… Eğer salona herhangi bir nedenden dolayı devam etmeyecek iseniz, ve iptal seçeneği de mümkün gözükmüyor ise üyeliğinizi devretme gibi bir seçeneğiniz var; basitçe kalan ayları bir başkasına devrediyorsunuz. Yeni kayıt yaptıracak ve 1 yıllık sözleşme imzalamak istemiyorsanız bu seçeneği ciddi şekilde düşünebilirsiniz, devretmek isteyen kişiler için Facebook Pure Jatomi sayfasını takip etmenizde fayda var.

Kısa kısa iyi ve kötü yanları listeleyelim ki tek bakışta içeriği anlaman kolay olsun.

Pure Jatomi İstanbul Forum – İyi Yanları
(Bu nedenlerden ötürü tavsiye edebilirim.)

 • Gerçekten yeterince büyük bir salon:
  Salon, Forum İstanbul içerisinde, Fenerium ile Saturn mağazasının arasında, tabii yalnızca girişi buradan: asıl yer üst katta. Aletler de görece yeni ve kaliteli.
 • Giyinme salonu, eşya kabinleri ve duşlar:
  Elbetteki bu kısımda yalnızca erkekler bölümü için konuşuyorum, dolaplar özel kartlar ile kilitleniyor ve açılıyor. İki tip dolap var, küçük kutu (Size hediye ettikleri çanta ve zorlarsanız ayakkabı sığacak şekilde.) ve büyük kutu (Küçük kutunun yanında, ufak bir bölme ile askı alanı ekli yalnızca. Çalışan kişiler için düşünseniz de baştan, soğuk havalarda getirdiğiniz ceket/mont için pek gerekli ve kullanışlı).
 • Hocalar:
  Eğer program yazdırmak isterseniz veya vücut geliştirme hakkında bir bilginiz yok ise ek ücret (ne eki lan, aylık üyelik ücreti kadar hatta daha fazla ek mi olur, lafın gelişi…) ödemenizin yanısı sıra (ki bunu yönetimsel olumsuzluklar arasında yazacağım detaylı.) salon içerisindeki hocalar (Salsa, step, aerobik, abs, extreme-circuit derslerine katıldım şu zaman kadar.) gayet keyifli, çoğu genç ve iletişimi de fena olmayan (! diğer salonlardaki kas yığını manyaklar gibi değil yani) çalışanlar. Zaten öyle çok kas yığını bir hocası da yok salonun :)
 • Stüdyo dersleri gitmek için başka bir neden oluşturabilir:
  2 stüdyo alanı bulunan salonda, step, aerobil, pilates, abt, fat-burning, salsa ve birkaç dans dersi daha, zumba başta olmak üzere kick-box ve birkaç savunma sanatı dersi ve zaman zaman konulup, kalkan muhtelif dersler mevcut. Bu dersler genelde saat başında başlar ve ortalama 40-45 dakika sürer. Grup olarak yapılan aktivitelerin daha motive edici olduğu gerçeğini hatırlatarak, bu çalışmaların etkili olduğunu düşünüyorum.
 • Cardio için yeterince alet var:
  Koşu bantları, eliptic, adım (merdiven) makinesi, bisiklet… Evet, yoğun saatlere denk gelirseniz (haftasonu akşam, ve hafta içi iş çıkışı gibi.) bazen yoğun olabiliyor ama şu ana kadar bir tek sabahın köründe gitmedim ve bir sıra beklemedim. (Adım (merdiven) makinesi 2 tane, bak onu bekledim, yalan olmasın…)
 • Ek faaliyetler ile de zaman geçirilebilir:
  Özellikle salon içerisinde Wi-fi’den faydalanabiliyor olmanız güzel, tabii ki spor sırasında telefonu kenara bırakmanı şiddetle tavsiye ederim. Ayrıca olası internet ihtiyaçları için sanırım 6-7 tane bilgisayardan (i3 veya i5 işlemcili, fena değil…) oluşan ufak bir internet kafe bölümü var. Ardından ikinci favorim, basketbol yarım sahası var. 4-5 tane masatenisi ve bir tane de bilardo masası bulunmakta. Muhtelif yerlerde oturup soluklanabileceğin 4-5 tane de beyaz masa, dinlenme alanı var (kötü yanlarda da bahsedeceğim, gel gelelim okumak için üzerinde hiç bir şey yok, masa markası bile yok la, tek kelime yok!).

Tabii ki, benim görüşümde bir sistemin en zayıf halkası, tahmin edilebilirliğinin azlığından ve kontrolünün zorluğundan dolayı insandır. Yadırgamayın beni, bugün ilk ve orta öğretim okullarında neden tek tip kıyafet giyiliyor? Sosyal açıdan baktığımızda eyv. derim; ekonomik durumu iyi olan ile olmayan arasındaki sosyal farkın yansımamasına yönelik bu uygulamayı ben de savunuyorum. Fakat uygulanan katı saç modeli/kuralları tam benim dikkat çekmek istediğim alana getiriyor bizi. Bkz: asker ocağında da durum farklı değildir. Neyse, bu hikaye apayrı bir konu. Fakat anladın sen ana fikri, devlet ve ordu bile bakmış olmuyor, standart vatandaş, asker modeli üzerinde çalışıyor… Aşağıda listeleyeceğim kimi kötü yanlar insanın bu doğası nedeniyle, kimisi ise Pure Jatomi Türkiye yönetim politikası nedeniyle.

Pure Jatomi İstanbul Forum – Kötü Yanları
(Bu nedenlerden ötürü tavsiye etmeye de bilirim.)

 • Yıllık sözleşme zorunluluğu.
  Eğer üyelik devralma çözümünü kayıt olmadan önce bilmiyorsanız, bir yıllık sözleşmeye paşa paşa imza basıyorsunuz, hem de kredi kartı’na otomatik ödeme talimatı ile. (Çakallık yapıp banka kartı verirsen, elden ödeme yapabilirsin.) Sanırım diğer kulüplerde 3 aylık paketler de var, PJ İstanbul Forum’da yok. Bence 3 ay, 6 ay paketleri olmalı, fiyatları da makul olmalı tabi. Nedir abi, belki öğrenciyim, belki dönemselim, belki gelip geçiciyim… Hepsini geçtim, belki bi deneyeceğim sizin salonu da öyle karar vereceğim. Nedir bu bir senelik sözleşme!? Ya da yap aylığını biraz daha pahalı, tamamen sözleşmesiz…
 • Öğrenci indirimi de yok!
  Yok abi ama YSM’de var. Federasyondan bu konuda destek aldığını hatırlıyorum YSM’nin (bir yaz dönemi bu salona gitmişliğim var), bu nedenle öğrencilere indirimli fiyat sunuyorlar. Ayrıca İzmir’deki salonda da aynı şekilde öğrenci indirimi vardı. Bunda yok.
 • İnternet sitesindeki bilgiler yalan/yanlış/eksik/eski…
  İster stüdyo ders programları olsun, ister hocaların listesi, ister fotoğraf galerisi. En iyisi mi, gel gözünle gör. Herkesi gezdiriyorlar zaten ama sen geldiğinde galoş giymeyi unutma ;) Kayıt olursan da her hafta giriş kısmındaki program tablosunun fotoğrafını çekersin. Üst kısımdaki tabloyu da görmezden gel ;) şaka o, şaka.
 • Vücut geliştirme veya salona geliş amacın için işi bilmiyorsan yandın!
  Belki de en önemlilerinden bir tanesi bu. Eğer daha önce hiç vücut geliştirmediysen veya bu çalışmalar sırasında bir eğitmene ihtiyaç duyacak isen özel programlar satın alman gerekmekte. Sen kayıt olacaksın, derken birkaç güne seni arayıp “demo ders” randevusu verecekler. Demo dersi ki, bana bir cooper (koşu) testi yapıldı, sonuçları inceleyip seninle paylaşacağız denildi. Bu süreç içerisinde de randevu ile geldiğim hoca en az 3 kişi ile daha ilgilendi. Laaaan! Bkz: Demo; kısıtlı, sınırlı, tadımlık, gösterip vermemelik. Sen daha baştan kaybettin burada. Demo ders sırasında benle öyle bir ilgilen ki, ben zannedeyim özel derste de böyle olacak. Niyet edeyim üyeliği almaya değil mi? Yok öyle bir şey, boş yere 12 dakika koştum. Sonuçlar mı? Hahaha… Ücretlere gelecek olursak, saati 75 lira, duş istersen – pardon. 5 Haftalık haftada belirli saatlik prorgamları da mevcut, incelemedim, ilgilenmedim.
 • Gym alanı iyi güzel de, yönetim istatistik hiç bilmiyor belli ki:
  Stok problemi var! Evet, 2 ile 10 arası kaç dumbell var ise, 40 ile 50 arası da o sayıda mevcut. 7 kişi birleşip 50 ile mi çalışacağız la? Koy oraya adam akıllı, fazla fazla 2, 4, 6, 8, 10 kg’lık ağırlıkları, en çok gideni onlar. Ne sıra beklemesi olur ne bir şey. Sanırım geçen bir ağırlık gördüm, ilk seferinde nasıl koyulduysa hala öyle duruyor (aha bunu abarttım ama anladın sen onu…) sanki.
 • O alet bozuldu mu ya ortadan kaldırırlar ya da ibretlik bırakırlar…
  Sorsan, yönetimin haberi vardır, her toplantıda söylenmiştir felan felan… Muhatabım adama da bir şey diyemiyorum la, adamın elinde olsa koyar yenisini kurtulur bu muhabbetten. Hep o yönetim! Ters mekik sehpası kırıldı, bir zaman kırık halde durdu öyle Gym alanında, sonra bir baktım yok. Gün geçti, hafta geçti, ay geçti hala yok… Ama korkmayın, yönetimin haberi var ;) Ha bir de, şu basketbol sahası var, ona ayrı başlık yapalım.
 • Yapa yapa yarım saha yapmışsınız, bari düzgün yapsaymışsınız!
  O döşemeler kabarmış, topu sektiremiyorsun. Yarım dediniz diye yarım yazdım ama, yarım değil o saha uyandırayım. Ha bir de akşam saatlerinde, çıkışlara doğru veya çeşitli günlerde üyeler ile birlikte gelen misafirleri o sahada “dış mekan ayakkabısı ve günlük kıyafetleri” ile oynuyor. Haliyle döşemenin de hatrı sayılır bir şekilde canına okunuyor… Basketbol topuna ayakla vuran adamlar standart zaten, her yerde var onlardan. Ama aynı anda, tüm toplar yumurtalamış ya la! Gittim sordum, dediler yönetimin haberi var. Eyv. 1 aydır toplar yamuk yumuk. Yeni siparişler verilmiş, geliyormuş. Eyv. bizim de haberimiz olduğu iyi oldu. Ya razı olacaksın, ya kendi topunla geleceksin ya da yönetimin soyuna sopuna…, oynamayacaksın.
 • Ah şu apaçiler olmasa, değil mi…
  Başka bir şey yazmayacağım bununla ilgili :) Anladın sen onu!
 • Abi sen yanlış geldin herhalde, plaj diğer tarafta…
  Evet, parmak arası terlik ile spor yapanı mı istersin, deniz şortu ile geleni mi… “Hadi len” diyorsun şimdi, inanmıyorsan gel. İnanmış o, yaza hazırlanıyor :) Herhalde o yüzden öyle geliyor; başta yadırgadım, sonda da.  Kot pantolon ile mi ağırlık çalışan dersin, beyaz atleti ile mi yoksa günlük kıyafetleri ile mi? Göğüs kasları daha belli olsun diye bayan modeline inanılmaz benzettiğim badi (evet, badi diyorum abi, sen “body” de.) giyene de pek şaşırmıştım. O sporcu atletlerinin (rambo atlet) bi standardı olması lazım aga, ben öyle hatırlıyorum.
 • Anladık kas geliştiriyorsun da bu “ayılık” niye la?
  “Hadi diyelim steroid de kullanmıyorsun, ne b.kuna o kadar ağırlığın altına giriyorsun? Hadi girdin, neden o ağırlığı insan gibi yerine alıp yerine koymuyorsun? Hadi aletin gerçek yerini geçtim, setler arası dinlenmene geçerken, o aleti neden savurarak atıyorsun da ben DumbellFly (Yatarak, göğüs yana açış) hareketini yaparken, attığın ağırlık benim ayağıma düşüyor/çarpıyor ? Çıkarttığın gürültü, alete verdiğin zararı da görmezden gelemeyeceğim. Adam ol, insan ol lan iki saat! İki saat boyunca sadece kendini değil, etrafındaki insanları da düşün lan! Lan! Taklidini yap en azından!” diyemedim ya la…
 • Buzlu camdan duş kabini kapısı mı yapılır la?
  Ola ki düşürdün havluyu, ola ki sıcak geldi su hafif kapıya meyil ettin, napçan? Hadi öyle oldu gören gördü felan, onu geçtim. Sen gireceksin duş bölümüne ve buzlu camlar arkası…amaaan boşver, git evinde yap duşu, tertemiz… Ya da kimseler yokken alacaksın… Hele ki sıra varsa zaten hiç bekleme, o ter üzerinde kurur durur…
 • Eksik bilgilendirme yapılıyor ama çaktırma sen…
  Evet, pazarlama aşamasında benim gibi didik didik sormazsanız, eksik bilgilendiriliyorsunuz, benden demesi.
 • Salona spor yapmaya gelmişsin, terlemenin keyfini çıkar be ablacım!
  Bu eleştiri de bayan üyelere yönelik. Havalandırma konusunda salonun içi iyi ve koşu bantları gibi  aletlerde fanlar var. Ama ben deparlı sistemimde 16-8-17-10 km/h inişli çıkışlı bir tempoda 30-45 dakika arası ve 4,5-5 km hedefli program ile koşarken yanımdaki bantlara iki tane bayan üye geçti. Bu hızda koşan adamın yanında 5,5-6 km/h ile yürümenizi geçtim diyelim de o parfüm şişesini ne yaptın da ciğerlerimin içine girdi lan! Hayır, terleyeceğim diye çekiniyorsan, hiç gelme! Madem geldin, bırak terle, ter kok. Git al duşunu tertemiz ol. Ama hem ter, hem parfüm kokacaksın o banttan indiğinde ki o daha bir kötü, en kötüsü hatta. Bunun erkek versiyonu da var elbet ama o spor sonunda abanıyor parfüme. Bir de soyunma odasında yetersiz kaldığını düşündüğüm bir havalandırma sistemi var. Öyle ki astımı olan benim gibi kişiler, o sprey/deodorant/deterjan/ter kokularının karışımından dolayı nefes alamayabilir, yarım yamalak giyinebilir, duşu muşu sallayıp kendini dışarı atmak isteyebilir. (Not: Ablacım dediğime bakma sen, genelleme amaçlı.)
 • Sözleşme İhlali: 16 yaşından küçük bireylerin (çocukların) salon içerisinde dolaşmaları hatta ekipmanları kullanmaları. 
  Her ay sizi belirli bir ücret ödeme zorunluluğuna sokan senelik sözleşme içerisinde yer alan maddeleri okumakta fayda var. Örneğin bunlardan bir tanesi “Bkz: 4.11.  16 yaşından küçükler üye olamaz ve herhangi bir şekilde Kulübe giriş yapamaz.” Şimdi “herhangi bir şekilde” ifadesini açalım, yürüyerek, bebek arabasında, valiz içerisinde, vasi bilgisinde vs… Abartıyorum ama sen anla, giremez demek istiyor, şekli önemli değil.
  Tabi salonda küçükler (16 yaşından küçükler) için ayrılmış güzel bir oda var, tahmin ediyorum ki, vasi ile geldikleri takdirde bu alanda beklemeleri için oluşturulmuş; çocuklu üyeleri düşündüğümüz zaman güzel de düşünülmüş bir çözüm. Ama işin gerçeği böyle mi? Hayır! Bu küçükler, masa tenisi oynuyorlar, bilgisayarların başına geçiyorlar (Salondaki bilgisayarlarda herhangi bir çocuk filtresi vb. olduğunu görmedim, bilen gören varsa uyarsın beni. İşim internet, gücüm internet olsa da bu küçüklerin internette “başıboş” dolaşması takdir edersiniz ki çok sakıncalı.), salon içerisinde koşuşturuyorlar, oynuyorlar, hatta soyunma odalarına girip üstlerini değiştiriyorlar, üye anne/babaları ile birlikte çalışma yapıyorlar (Evet! Koşu bantlarını kullananlar var; kullanan derken, kurcalayan. Hatta 2kg ve 4kg dumbell ile çalışma yapan gördüm babasıyla birlikte.), hatta 7-8 yaşlarında bir erkek çocuğun bayan soyunma odasında bulunması üzerine bir üyenin yazdığı şikayet formu var aklımda: “Bizleri boşverin, o çocuğun psikolojisini düşünün!” şeklinde devam eden çok olgun, çok doğru, çok çok güzel bir eleştiri yazmış yönetime, anlayana… Aynı şekilde çocukların salonda bulunması ile ilgili bir şikayet formu iletirken okudum, formu açık atmış :) Eğer, siz üyelik sözleşme koşullarını ihlal ederseniz size karşı yaptırımlar mevcut fakat salon yönetimi sözleşme koşullarını ihlal ederse herhangi bir yaptırım söz konusu değil. (Ekleme / Güncelleme: 27.01.2013)

Evet, iki aylık Pure Jatomi İstanbul Forum deneyimlerimden yola çıkarak, her gün gelen yeni üyeler, yeni gelecekler, ve internetten araştırma yapanlar için iyi kötü yazdım. Yazının üslubu yaşananlardan ve canlanan anılardan ötürü yer yer sertleşmekle birlikte hiçbir kişiyi direkt olarak hedef almamaktadır. Hiçbir şeyi hedef almamaktadır. Eleştirileri odaklamak diyelim ;)

Yukarıda kâh yönetim politikası kaynaklı sorunlardan kâh üyelerden kaynaklı sorunlardan bahsettim. Ama en kötüsü şu ki, hocalar/eğitmenler bu sorunların bazılarını görüyor fakat müdahale edemiyor, yetkisi yok. Belki de işinden olacak laf etse, nerden bileceksin… Yönetimin yetkilendireceği bir kişi, spor salonu kayıt sözleşmesi üzerinde yer alan maddeler doğrultusunda bu tarz sorunlara (malzemelere zarar verme, üyelere zarar verme, belirlenen kurallara uymama, alteleri uygun kullanmama, uygun kıyafetler ile spor yapmama) en azından “uyarı” vermesi, tekrarında da “üyelik iptali” seçeneklerini değerlendirmesi lazım. Bunu hem mevcut hem de potansiyel müşterilerin memnuniyeti, hem de kendi yönetimlerinin selameti için yapmalıdırlar.

Salona ilişkin ufak da bir galeri ekledim senin için, fikir oluşsun kafanda diye. Ama sen yine de gel gör, hatta diğerlerini de git gör. Unutma ki sistem içerisinde insan var, o yüzden bu salon işinin garantisi yok.

Ben şu anda salondan az biraz memnunum. Kendi saatlerimi oluşturdum, kimsecikler yokken, ya da varken çeşitli alanlarda, çoğu şeyi görmezden gelerek ve bol bol şikayet formu doldurarak çalışıyorum. Ha ola ki üyeoldun, bu yukarıdakiler var, bil, kabullen. Madem buraya kadar okudun, olur da denk gelirse o kötü yanlarda bahsettiğim o hareketleri yapmaktan da kaçın.

Eğer soruların olursa, ki hemen hemen her konuda yazdım ne sorusu, yorumlar kısmından yaz, elbet cevaplarım :) Ha yukarıda yazdıklarımdan alındın da küfür edeceksen, yazdıklarını yine yayınlarım ama cevabı da veririm bilesin :) Ha eğer yönetimden birisi isen; şu basketbol toplarını bi yenileyin artık la!

Selametle.

“Eat less, get your ass!” – Yani şair diyor ki.. :))