Kategoriler
Genel Kalemimden

Pure Jatomi – İstanbul Forum üyeliğim ve salon hakkındaki görüşlerim…

Mezuniyetin ardından aşığı olduğum İzmir’den İstanbul’a taşınmama müteakip hemen spor salonu arayışlarına başlamıştım. Ramazan ayı ardından, yaptığım araştırmalar doğrultusunda Pure Jatomi İstanbul Forum’a kayıt yaptırdım. Şu anda 2 aylık ve devam eden üyeliğim bulunmakta. Az çok salondan memnunum ama ilgilenenler, merak edenler, kayıt olmak isteyenler için iyi ve kötü yanlarını bu yazıda topladım. Nacizane görüşlerimdir, direkt olarak hiçbir şahsı hedef almaz.

Mezuniyetin ardından aşığı olduğum İzmir’den İstanbul’a taşınmama müteakip hemen spor salonu arayışlarına başlamıştım. Açıkçası İzmir’de, özellikle öğrenciler ilçesi Buca’da, daha fazla spor salonu seçeneğim olduğunu gördüm. Daha önce İzmir’de spor salonunda karşılaştığım sorunları tekrar yaşamamak, hem de seçeneklerimi görmek adına, inceden bir spor salonu araştırması yaptım. Mezuniyet dönemi sorunsuz(!) geçsin diye, sıkıntıları ve batan olguları görmezden gelmek zorunda kaldım ve kendimi bolca yemeğe verdim. Buca’daki evden okula direk araç olmaması (hoş, olanda sanki araç kullanıyorduk Hatay;Muratreis Mahallesi’den…) nedeniyle sürekli arabam ile okula gitmem ile hareketsiz bir yaşantı doğrultusunda 90 kiloyu aştığım için, final sınavların ardından mezuniyet törenine ve etkinliklerine kadar yetiştirmek için çok yoğun bir program uygulayarak; ilk hafta 5 kilo, yaklaşık 3 haftada 10 civarında kilo verdim ve 80-82 kilo arasına düştüm. İstanbul’da da hedeflenen 70/75 kg (Yağ oranını olası en aza çektiğimi varsayalım) için yoğun bir program üzerine çalışacaktım, bu nedenle özellikle evime yakın salonlara baktım.

Bir minibüs uzaklığı olur, bisikletle gidilecek mesafede olur, yürüyerek olur diye aşağıdaki üç-dört seçeneğe kadar indirdim.

Üşensem de üşenmesem de her türlü gidebileceğim için Pure Jatomi İstanbul Forum‘a standart üyelik ve 1 yıllık sözleşme ile kayıt oldum. Evet, kayıt olmak istediğiniz takdirde 1 yıllık sözleşme imzalıyorsunuz. Ve bugüne kadar sözleşmesini iptal edip de parasını geri alan (peşin ödediyse) veya gelecek ödemelerini iptal eden görmedim, duymadım… Eğer salona herhangi bir nedenden dolayı devam etmeyecek iseniz, ve iptal seçeneği de mümkün gözükmüyor ise üyeliğinizi devretme gibi bir seçeneğiniz var; basitçe kalan ayları bir başkasına devrediyorsunuz. Yeni kayıt yaptıracak ve 1 yıllık sözleşme imzalamak istemiyorsanız bu seçeneği ciddi şekilde düşünebilirsiniz, devretmek isteyen kişiler için Facebook Pure Jatomi sayfasını takip etmenizde fayda var.

Kısa kısa iyi ve kötü yanları listeleyelim ki tek bakışta içeriği anlaman kolay olsun.

Pure Jatomi İstanbul Forum – İyi Yanları
(Bu nedenlerden ötürü tavsiye edebilirim.)

 • Gerçekten yeterince büyük bir salon:
  Salon, Forum İstanbul içerisinde, Fenerium ile Saturn mağazasının arasında, tabii yalnızca girişi buradan: asıl yer üst katta. Aletler de görece yeni ve kaliteli.
 • Giyinme salonu, eşya kabinleri ve duşlar:
  Elbetteki bu kısımda yalnızca erkekler bölümü için konuşuyorum, dolaplar özel kartlar ile kilitleniyor ve açılıyor. İki tip dolap var, küçük kutu (Size hediye ettikleri çanta ve zorlarsanız ayakkabı sığacak şekilde.) ve büyük kutu (Küçük kutunun yanında, ufak bir bölme ile askı alanı ekli yalnızca. Çalışan kişiler için düşünseniz de baştan, soğuk havalarda getirdiğiniz ceket/mont için pek gerekli ve kullanışlı).
 • Hocalar:
  Eğer program yazdırmak isterseniz veya vücut geliştirme hakkında bir bilginiz yok ise ek ücret (ne eki lan, aylık üyelik ücreti kadar hatta daha fazla ek mi olur, lafın gelişi…) ödemenizin yanısı sıra (ki bunu yönetimsel olumsuzluklar arasında yazacağım detaylı.) salon içerisindeki hocalar (Salsa, step, aerobik, abs, extreme-circuit derslerine katıldım şu zaman kadar.) gayet keyifli, çoğu genç ve iletişimi de fena olmayan (! diğer salonlardaki kas yığını manyaklar gibi değil yani) çalışanlar. Zaten öyle çok kas yığını bir hocası da yok salonun :)
 • Stüdyo dersleri gitmek için başka bir neden oluşturabilir:
  2 stüdyo alanı bulunan salonda, step, aerobil, pilates, abt, fat-burning, salsa ve birkaç dans dersi daha, zumba başta olmak üzere kick-box ve birkaç savunma sanatı dersi ve zaman zaman konulup, kalkan muhtelif dersler mevcut. Bu dersler genelde saat başında başlar ve ortalama 40-45 dakika sürer. Grup olarak yapılan aktivitelerin daha motive edici olduğu gerçeğini hatırlatarak, bu çalışmaların etkili olduğunu düşünüyorum.
 • Cardio için yeterince alet var:
  Koşu bantları, eliptic, adım (merdiven) makinesi, bisiklet… Evet, yoğun saatlere denk gelirseniz (haftasonu akşam, ve hafta içi iş çıkışı gibi.) bazen yoğun olabiliyor ama şu ana kadar bir tek sabahın köründe gitmedim ve bir sıra beklemedim. (Adım (merdiven) makinesi 2 tane, bak onu bekledim, yalan olmasın…)
 • Ek faaliyetler ile de zaman geçirilebilir:
  Özellikle salon içerisinde Wi-fi’den faydalanabiliyor olmanız güzel, tabii ki spor sırasında telefonu kenara bırakmanı şiddetle tavsiye ederim. Ayrıca olası internet ihtiyaçları için sanırım 6-7 tane bilgisayardan (i3 veya i5 işlemcili, fena değil…) oluşan ufak bir internet kafe bölümü var. Ardından ikinci favorim, basketbol yarım sahası var. 4-5 tane masatenisi ve bir tane de bilardo masası bulunmakta. Muhtelif yerlerde oturup soluklanabileceğin 4-5 tane de beyaz masa, dinlenme alanı var (kötü yanlarda da bahsedeceğim, gel gelelim okumak için üzerinde hiç bir şey yok, masa markası bile yok la, tek kelime yok!).

Tabii ki, benim görüşümde bir sistemin en zayıf halkası, tahmin edilebilirliğinin azlığından ve kontrolünün zorluğundan dolayı insandır. Yadırgamayın beni, bugün ilk ve orta öğretim okullarında neden tek tip kıyafet giyiliyor? Sosyal açıdan baktığımızda eyv. derim; ekonomik durumu iyi olan ile olmayan arasındaki sosyal farkın yansımamasına yönelik bu uygulamayı ben de savunuyorum. Fakat uygulanan katı saç modeli/kuralları tam benim dikkat çekmek istediğim alana getiriyor bizi. Bkz: asker ocağında da durum farklı değildir. Neyse, bu hikaye apayrı bir konu. Fakat anladın sen ana fikri, devlet ve ordu bile bakmış olmuyor, standart vatandaş, asker modeli üzerinde çalışıyor… Aşağıda listeleyeceğim kimi kötü yanlar insanın bu doğası nedeniyle, kimisi ise Pure Jatomi Türkiye yönetim politikası nedeniyle.

Pure Jatomi İstanbul Forum – Kötü Yanları
(Bu nedenlerden ötürü tavsiye etmeye de bilirim.)

 • Yıllık sözleşme zorunluluğu.
  Eğer üyelik devralma çözümünü kayıt olmadan önce bilmiyorsanız, bir yıllık sözleşmeye paşa paşa imza basıyorsunuz, hem de kredi kartı’na otomatik ödeme talimatı ile. (Çakallık yapıp banka kartı verirsen, elden ödeme yapabilirsin.) Sanırım diğer kulüplerde 3 aylık paketler de var, PJ İstanbul Forum’da yok. Bence 3 ay, 6 ay paketleri olmalı, fiyatları da makul olmalı tabi. Nedir abi, belki öğrenciyim, belki dönemselim, belki gelip geçiciyim… Hepsini geçtim, belki bi deneyeceğim sizin salonu da öyle karar vereceğim. Nedir bu bir senelik sözleşme!? Ya da yap aylığını biraz daha pahalı, tamamen sözleşmesiz…
 • Öğrenci indirimi de yok!
  Yok abi ama YSM’de var. Federasyondan bu konuda destek aldığını hatırlıyorum YSM’nin (bir yaz dönemi bu salona gitmişliğim var), bu nedenle öğrencilere indirimli fiyat sunuyorlar. Ayrıca İzmir’deki salonda da aynı şekilde öğrenci indirimi vardı. Bunda yok.
 • İnternet sitesindeki bilgiler yalan/yanlış/eksik/eski…
  İster stüdyo ders programları olsun, ister hocaların listesi, ister fotoğraf galerisi. En iyisi mi, gel gözünle gör. Herkesi gezdiriyorlar zaten ama sen geldiğinde galoş giymeyi unutma ;) Kayıt olursan da her hafta giriş kısmındaki program tablosunun fotoğrafını çekersin. Üst kısımdaki tabloyu da görmezden gel ;) şaka o, şaka.
 • Vücut geliştirme veya salona geliş amacın için işi bilmiyorsan yandın!
  Belki de en önemlilerinden bir tanesi bu. Eğer daha önce hiç vücut geliştirmediysen veya bu çalışmalar sırasında bir eğitmene ihtiyaç duyacak isen özel programlar satın alman gerekmekte. Sen kayıt olacaksın, derken birkaç güne seni arayıp “demo ders” randevusu verecekler. Demo dersi ki, bana bir cooper (koşu) testi yapıldı, sonuçları inceleyip seninle paylaşacağız denildi. Bu süreç içerisinde de randevu ile geldiğim hoca en az 3 kişi ile daha ilgilendi. Laaaan! Bkz: Demo; kısıtlı, sınırlı, tadımlık, gösterip vermemelik. Sen daha baştan kaybettin burada. Demo ders sırasında benle öyle bir ilgilen ki, ben zannedeyim özel derste de böyle olacak. Niyet edeyim üyeliği almaya değil mi? Yok öyle bir şey, boş yere 12 dakika koştum. Sonuçlar mı? Hahaha… Ücretlere gelecek olursak, saati 75 lira, duş istersen – pardon. 5 Haftalık haftada belirli saatlik prorgamları da mevcut, incelemedim, ilgilenmedim.
 • Gym alanı iyi güzel de, yönetim istatistik hiç bilmiyor belli ki:
  Stok problemi var! Evet, 2 ile 10 arası kaç dumbell var ise, 40 ile 50 arası da o sayıda mevcut. 7 kişi birleşip 50 ile mi çalışacağız la? Koy oraya adam akıllı, fazla fazla 2, 4, 6, 8, 10 kg’lık ağırlıkları, en çok gideni onlar. Ne sıra beklemesi olur ne bir şey. Sanırım geçen bir ağırlık gördüm, ilk seferinde nasıl koyulduysa hala öyle duruyor (aha bunu abarttım ama anladın sen onu…) sanki.
 • O alet bozuldu mu ya ortadan kaldırırlar ya da ibretlik bırakırlar…
  Sorsan, yönetimin haberi vardır, her toplantıda söylenmiştir felan felan… Muhatabım adama da bir şey diyemiyorum la, adamın elinde olsa koyar yenisini kurtulur bu muhabbetten. Hep o yönetim! Ters mekik sehpası kırıldı, bir zaman kırık halde durdu öyle Gym alanında, sonra bir baktım yok. Gün geçti, hafta geçti, ay geçti hala yok… Ama korkmayın, yönetimin haberi var ;) Ha bir de, şu basketbol sahası var, ona ayrı başlık yapalım.
 • Yapa yapa yarım saha yapmışsınız, bari düzgün yapsaymışsınız!
  O döşemeler kabarmış, topu sektiremiyorsun. Yarım dediniz diye yarım yazdım ama, yarım değil o saha uyandırayım. Ha bir de akşam saatlerinde, çıkışlara doğru veya çeşitli günlerde üyeler ile birlikte gelen misafirleri o sahada “dış mekan ayakkabısı ve günlük kıyafetleri” ile oynuyor. Haliyle döşemenin de hatrı sayılır bir şekilde canına okunuyor… Basketbol topuna ayakla vuran adamlar standart zaten, her yerde var onlardan. Ama aynı anda, tüm toplar yumurtalamış ya la! Gittim sordum, dediler yönetimin haberi var. Eyv. 1 aydır toplar yamuk yumuk. Yeni siparişler verilmiş, geliyormuş. Eyv. bizim de haberimiz olduğu iyi oldu. Ya razı olacaksın, ya kendi topunla geleceksin ya da yönetimin soyuna sopuna…, oynamayacaksın.
 • Ah şu apaçiler olmasa, değil mi…
  Başka bir şey yazmayacağım bununla ilgili :) Anladın sen onu!
 • Abi sen yanlış geldin herhalde, plaj diğer tarafta…
  Evet, parmak arası terlik ile spor yapanı mı istersin, deniz şortu ile geleni mi… “Hadi len” diyorsun şimdi, inanmıyorsan gel. İnanmış o, yaza hazırlanıyor :) Herhalde o yüzden öyle geliyor; başta yadırgadım, sonda da.  Kot pantolon ile mi ağırlık çalışan dersin, beyaz atleti ile mi yoksa günlük kıyafetleri ile mi? Göğüs kasları daha belli olsun diye bayan modeline inanılmaz benzettiğim badi (evet, badi diyorum abi, sen “body” de.) giyene de pek şaşırmıştım. O sporcu atletlerinin (rambo atlet) bi standardı olması lazım aga, ben öyle hatırlıyorum.
 • Anladık kas geliştiriyorsun da bu “ayılık” niye la?
  “Hadi diyelim steroid de kullanmıyorsun, ne b.kuna o kadar ağırlığın altına giriyorsun? Hadi girdin, neden o ağırlığı insan gibi yerine alıp yerine koymuyorsun? Hadi aletin gerçek yerini geçtim, setler arası dinlenmene geçerken, o aleti neden savurarak atıyorsun da ben DumbellFly (Yatarak, göğüs yana açış) hareketini yaparken, attığın ağırlık benim ayağıma düşüyor/çarpıyor ? Çıkarttığın gürültü, alete verdiğin zararı da görmezden gelemeyeceğim. Adam ol, insan ol lan iki saat! İki saat boyunca sadece kendini değil, etrafındaki insanları da düşün lan! Lan! Taklidini yap en azından!” diyemedim ya la…
 • Buzlu camdan duş kabini kapısı mı yapılır la?
  Ola ki düşürdün havluyu, ola ki sıcak geldi su hafif kapıya meyil ettin, napçan? Hadi öyle oldu gören gördü felan, onu geçtim. Sen gireceksin duş bölümüne ve buzlu camlar arkası…amaaan boşver, git evinde yap duşu, tertemiz… Ya da kimseler yokken alacaksın… Hele ki sıra varsa zaten hiç bekleme, o ter üzerinde kurur durur…
 • Eksik bilgilendirme yapılıyor ama çaktırma sen…
  Evet, pazarlama aşamasında benim gibi didik didik sormazsanız, eksik bilgilendiriliyorsunuz, benden demesi.
 • Salona spor yapmaya gelmişsin, terlemenin keyfini çıkar be ablacım!
  Bu eleştiri de bayan üyelere yönelik. Havalandırma konusunda salonun içi iyi ve koşu bantları gibi  aletlerde fanlar var. Ama ben deparlı sistemimde 16-8-17-10 km/h inişli çıkışlı bir tempoda 30-45 dakika arası ve 4,5-5 km hedefli program ile koşarken yanımdaki bantlara iki tane bayan üye geçti. Bu hızda koşan adamın yanında 5,5-6 km/h ile yürümenizi geçtim diyelim de o parfüm şişesini ne yaptın da ciğerlerimin içine girdi lan! Hayır, terleyeceğim diye çekiniyorsan, hiç gelme! Madem geldin, bırak terle, ter kok. Git al duşunu tertemiz ol. Ama hem ter, hem parfüm kokacaksın o banttan indiğinde ki o daha bir kötü, en kötüsü hatta. Bunun erkek versiyonu da var elbet ama o spor sonunda abanıyor parfüme. Bir de soyunma odasında yetersiz kaldığını düşündüğüm bir havalandırma sistemi var. Öyle ki astımı olan benim gibi kişiler, o sprey/deodorant/deterjan/ter kokularının karışımından dolayı nefes alamayabilir, yarım yamalak giyinebilir, duşu muşu sallayıp kendini dışarı atmak isteyebilir. (Not: Ablacım dediğime bakma sen, genelleme amaçlı.)
 • Sözleşme İhlali: 16 yaşından küçük bireylerin (çocukların) salon içerisinde dolaşmaları hatta ekipmanları kullanmaları. 
  Her ay sizi belirli bir ücret ödeme zorunluluğuna sokan senelik sözleşme içerisinde yer alan maddeleri okumakta fayda var. Örneğin bunlardan bir tanesi “Bkz: 4.11.  16 yaşından küçükler üye olamaz ve herhangi bir şekilde Kulübe giriş yapamaz.” Şimdi “herhangi bir şekilde” ifadesini açalım, yürüyerek, bebek arabasında, valiz içerisinde, vasi bilgisinde vs… Abartıyorum ama sen anla, giremez demek istiyor, şekli önemli değil.
  Tabi salonda küçükler (16 yaşından küçükler) için ayrılmış güzel bir oda var, tahmin ediyorum ki, vasi ile geldikleri takdirde bu alanda beklemeleri için oluşturulmuş; çocuklu üyeleri düşündüğümüz zaman güzel de düşünülmüş bir çözüm. Ama işin gerçeği böyle mi? Hayır! Bu küçükler, masa tenisi oynuyorlar, bilgisayarların başına geçiyorlar (Salondaki bilgisayarlarda herhangi bir çocuk filtresi vb. olduğunu görmedim, bilen gören varsa uyarsın beni. İşim internet, gücüm internet olsa da bu küçüklerin internette “başıboş” dolaşması takdir edersiniz ki çok sakıncalı.), salon içerisinde koşuşturuyorlar, oynuyorlar, hatta soyunma odalarına girip üstlerini değiştiriyorlar, üye anne/babaları ile birlikte çalışma yapıyorlar (Evet! Koşu bantlarını kullananlar var; kullanan derken, kurcalayan. Hatta 2kg ve 4kg dumbell ile çalışma yapan gördüm babasıyla birlikte.), hatta 7-8 yaşlarında bir erkek çocuğun bayan soyunma odasında bulunması üzerine bir üyenin yazdığı şikayet formu var aklımda: “Bizleri boşverin, o çocuğun psikolojisini düşünün!” şeklinde devam eden çok olgun, çok doğru, çok çok güzel bir eleştiri yazmış yönetime, anlayana… Aynı şekilde çocukların salonda bulunması ile ilgili bir şikayet formu iletirken okudum, formu açık atmış :) Eğer, siz üyelik sözleşme koşullarını ihlal ederseniz size karşı yaptırımlar mevcut fakat salon yönetimi sözleşme koşullarını ihlal ederse herhangi bir yaptırım söz konusu değil. (Ekleme / Güncelleme: 27.01.2013)

Evet, iki aylık Pure Jatomi İstanbul Forum deneyimlerimden yola çıkarak, her gün gelen yeni üyeler, yeni gelecekler, ve internetten araştırma yapanlar için iyi kötü yazdım. Yazının üslubu yaşananlardan ve canlanan anılardan ötürü yer yer sertleşmekle birlikte hiçbir kişiyi direkt olarak hedef almamaktadır. Hiçbir şeyi hedef almamaktadır. Eleştirileri odaklamak diyelim ;)

Yukarıda kâh yönetim politikası kaynaklı sorunlardan kâh üyelerden kaynaklı sorunlardan bahsettim. Ama en kötüsü şu ki, hocalar/eğitmenler bu sorunların bazılarını görüyor fakat müdahale edemiyor, yetkisi yok. Belki de işinden olacak laf etse, nerden bileceksin… Yönetimin yetkilendireceği bir kişi, spor salonu kayıt sözleşmesi üzerinde yer alan maddeler doğrultusunda bu tarz sorunlara (malzemelere zarar verme, üyelere zarar verme, belirlenen kurallara uymama, alteleri uygun kullanmama, uygun kıyafetler ile spor yapmama) en azından “uyarı” vermesi, tekrarında da “üyelik iptali” seçeneklerini değerlendirmesi lazım. Bunu hem mevcut hem de potansiyel müşterilerin memnuniyeti, hem de kendi yönetimlerinin selameti için yapmalıdırlar.

Salona ilişkin ufak da bir galeri ekledim senin için, fikir oluşsun kafanda diye. Ama sen yine de gel gör, hatta diğerlerini de git gör. Unutma ki sistem içerisinde insan var, o yüzden bu salon işinin garantisi yok.

Ben şu anda salondan az biraz memnunum. Kendi saatlerimi oluşturdum, kimsecikler yokken, ya da varken çeşitli alanlarda, çoğu şeyi görmezden gelerek ve bol bol şikayet formu doldurarak çalışıyorum. Ha ola ki üyeoldun, bu yukarıdakiler var, bil, kabullen. Madem buraya kadar okudun, olur da denk gelirse o kötü yanlarda bahsettiğim o hareketleri yapmaktan da kaçın.

Eğer soruların olursa, ki hemen hemen her konuda yazdım ne sorusu, yorumlar kısmından yaz, elbet cevaplarım :) Ha yukarıda yazdıklarımdan alındın da küfür edeceksen, yazdıklarını yine yayınlarım ama cevabı da veririm bilesin :) Ha eğer yönetimden birisi isen; şu basketbol toplarını bi yenileyin artık la!

Selametle.

“Eat less, get your ass!” – Yani şair diyor ki.. :))

Yazar Emre KARABULUT

Hi, I’m Emre KARABULUT, 21, and I am the owner of a small (but perfectly formed) design studio called Minimalist Art & Design based in Istanbul, which specialises in Blog and User Interface design. I help entrepreneurs and small business owners create a unique brand and online presence which gives them a powerful platform to reach out to their customers and markets.

“Pure Jatomi – İstanbul Forum üyeliğim ve salon hakkındaki görüşlerim…” için 43 yanıt

yazını okudum. gayet güzel ve bilgilendirici olmuş. Bir sorum var ben ilk defa spor salonuna gidicem kas yapma amaçlı. Hocalardan hareketleri öğrenmek için ve bana özel program yapılması için kaç para istiyorlar ve bu para 1 defaya mahsus mu veriliyor. örneğin aylık 100 TL salona veriyorum hocaya da her ay ayrıca mı para veriliyo yoksa 1 kere program yapması ve hareketleri öğretmesi için mi veriliyo

Teşekkür ederim. Açıkçası kaç para verildiğini ya da bu sürecin ne şekilde işlediğini bilmiyorum. Seansları 45 dakikalık oluyor diye biliyorum. Yanlış bilgilendirme yapmak da istemem. İstersen web sitesini inceleyebilirsin (Bu konuda ben pek bir bilgi bulamadım ama gözümden kaçmış olabilir.) veya telefon açıp sorabilirsin. Ama telefonda da hocalar ile görüşeceğini sanmıyorum, o yüzden en iyisi salona gelip, hocalara sorman olur.

Güzel anlatmışsın parmaklarına sağlık. toriumda açılacakmış ünide 2. öğretimim gündüz çalışıyorum. Dedim çıkışta spora gidim o çevrede spor salonu bulamadığım için buraya baş vurmaya karar verdim stantına gittim mini etekli bir bayan orasını burasını açarak dikkatimi dağıtmaya çalışsa da sorabildiğim kadar soru sordum sonra sözleşmeyi okumak istedim ve okudum bayanın güzel anlatışına rağmen sözleşmenin gayet sert olduğunu gördüm (bayan telefon açıp üyeliğimi iptal edebileceğimi söyledi fakat sözleşmede yazılı olarak bildirmem gerektiği yazıyor) gibi. allahtan k.kartım yanımda değildi yoksa oracıkta işimi bitirecekti :) Araştırmalarımdan çoğu kişinin memnun olmadağı kalabalık olduğu en tepe yöneticisinden hocasına kadar herkesin ilgisiz olduğu bir yer olarak anlatılıyor ama elimde de pek bir seçenek yok. Sence mahalle arası bir spor salonuna kıyasla ne kadar iyidir? mahalle arası bir spor salonuna gitmektense, onca sorununa rağmen buraya gidilir mi?

Açıkçası, benden şu iyidir veya bu iyidir şeklinde net bir cevap alamazsın, üzgünüm. Forum İstanbul içerisinde yer alan bu mekan, mahalle aralarındaki mekanlardan birçok açıdan 3-4 kat daha iyi.

Tabi çok farklı açılardan düşünmek lazım bu soruyu. En önemli husus, spor ile ilgileniyor isen, ciddi bir bütçeye ihtiyacın olacak. Gel gelelim bütçe kısıtlı ve önemli ise, mahalle arasındaki mekanlar diye tabir ettiğin yerlerden herhangi biri senin için daha uygun olacaktır. Tabii orada haftada bir salsa dersi alamayabilirsin :) Zaten amaç o değil zannediyorum.

Bu tip salonlardaki hocalar, iyi ya da kötü demiyorum. Yalnızca, bunun ticari bir girişim olduğunun farkında olmak lazım. 16-19 yaşında gençler, ilk kez kayıt olup, ilk günden program, ilk günden ağırlık çalışması istiyorlar. Hatta sormadan etmeden kafalarına göre çalışıyorlar. Açıkçası, bu hususta hocalarla ilk gün oturup bu işin olurunu konuşmak daha faydalı olur diye düşünüyorum. E tabi bunun bir bedeli de var ama bilinçsizce çalışıp sağlığını kaybetmekten daha fazla değil.

Bu işin, öğrenci olmak veya olmamak ile pek alakası da yok açıkçası ama dediğim gibi, sadece salon üyeliği masrafı değil, yediğin içtiğin, kıyafetin, ayakkabın, git-gel, o-bu, bir sürü masrafın var. Enine boyuna bu masrafları düşünmek lazım. Eğer bu bir “yük” olacak ise, en baştan vazgeçmekte fayda var. Her gün açık alanda yapacağın en az 30 dk. tempolu koşu/yürüyüş, şimdilik yeterli olacaktır ;)

Ben de bankamatik kartımın bilgilerini vermiştim kayıt olurken. Gel gelelim, kayıt işlemleri sırasında yanımda o olduğu için yazılmış. Aslında gerekli olan kredi kartı, çünkü banka kartından ödeme çekemiyorlar. Kredi kartına da senelik çekim/12 taksit gibi bir durum yok, her ay (sanıyorum “mail order” doğru ifade olacak), ayın 1 ile 5’i arasında üyelik ücretinin çekimi yapılıyor. Eğer bu süre içerisinde kredi kartından tahsil işlemi gerçekleşmez ise, ilgili kişiler zaten sizi arayacak (tabi salona giderseniz ayın 6’sında, üyelik kartınız sisteme okutulduğunda borç gösterecektir. Eğer örneğin, gitmiyorsanız o ay, o zaman telefon edilir.), bir şekilde nakit/banka kartı vs. elden tahsil edeceklerdir :)

Çok teşekkürler, ellerine sağlık. Telefon ile iletişim geçtim şimdi yazını okudum daha güzel anladım neyin ne olduğunu. Üye olan arkadaşlarım bile senin kadar anlatamamıştı :)))

Spor yapmayı biliyorum. Makineleri vs artık tanıyorum. Fakat profesyonel insanlar bile halen yardım alırken benim “ben biliyorum” deyip olaya dalmam kendimi sakatlatmam demek :/ Adam program yazacak, onla çalışmak iyi de 1 saat boyu da onla vik vik iç içe olmak da sıkıcı. :P lazım olunca gelse ya yanımıza.

Senin fikirlerin ile gidip, yüz yüze konuşup, derdimi anlatıp, başımın çaresine bakayım.
Tekrar teşekkür ediyorum.

Rica ederim, yardımcı olabildiysem yazım kısmen amacına ulaşmış demektir. Bu arada, yazıya güncelleme yapmak gerekir sanırım, Hidayet Türkoğlu Spor Kompleksi (Şehit Kamil Balkan Cad. Adapark Yanı, Bayrampaşa) tesislerinde de fitness dahil olmak üzere birçok alanda faaliyet gösteriliyormuş. Tesisleri gidip inceleme fırsatı yakaladıktan sonra, onunla ilgili güncellemeyi ekleyeceğim.

Pure Jatomi, stüdyo dersleri (Step, Fat Burn, Dans vb.) ile ön plana çıksa da, güzelim salonda havuz olmaması büyük bir eksiklik. Yüzme faaliyeti veren Sportif A.Ş. Hidayet Türkoğlu Spor Kompleksi’i bu nedenle ön planda. Tabi yönetimsel olarak çok büyük farklılıklar olacağını düşünüyorum. Saat kısıtlamaları gibi. Bakalım, araştırmadan bilemeyiz…

Bende kaydoldum bugün salona 12 aylık 99 tl den aldılar kaydı o kadar sorun olacağını sanmıyorum . beni en çok çeken olay ayda 99 lira verip alabileceğim studio eğitimleri oldu alet konusunda sıkıntısı olacağını sanmam zaten kişisel hoca yerine insanın işi öğrenerek yapması daha mantıklı internette birçok program ve bilgi bulmak mümkün. şöyle bir düşününce ayda 99 lira verip hem savunma sanatlarındaki bilgimi geliştirip hem güzelce sporumu yapacağım. mahalle aralarındaki salonlardan çok daha iyidir. heves edip 2 ay sonra bırakacak arkadaşlara tavsiye etmem tabii eminim ki o sözleşmedeki parayı çatır çatır çıkarırlar kaldı ki ben eğer sakatlık veya özel bir durum olursa ne olur dediğimde. doktordan rapor alırsınız biz ücreti alırız yine daha sonra ek süre olarak iade ederiz dedi satış görevlisi hoşuma gitti açıkçası sokak arasındaki 90 lira olan havalandırmasız salonlardan kat kat iyidir. o değilde ben şeyi soracaktım . salonda çalışan tır çekme seviyesinde güç çalışan bir abi varmış biri onun fotoğrafını paylaşsa da gidip ona danışsak hoca yerine daha hoş olur. bizim klasik spor salonu anlayışımızda aygır gibi hocalar vardır bu onların bu işin okulunu okumamış olmasından kaynaklanıyor yarışmalarda derece alıp öyle salon açma hakkına kavuşuyorlar bu hocalar biraz cılız gelince gözüme soru sormak içimden gelmez.

Üyeliğin hayırlı olsun, kazasız belasız istediğin çalışmaları gerçekleştirirsin umarım. Salonda çalışma saatleri geniş ve benim bulunduğum saatler kısıtlı olduğundan bahsettiğin kişiyi bilmem mümkün değil. Üyelik sözleşmesini satır satır okumakta fayda var. Örneğin son dönemlerde dikkatimi çeken bir husus 16 yaşından küçük kimselerin salon içerisinde cirit atması… Malum havalar soğudu, evde de canları sıkılıyor herhalde, takılıp anne babalarının peşlerine geliyorlar salona. Hadi salona geldiler iyi güzel de, salon içinde koşuşturmalar, spor aletlerini kurcalamalar, soyunma odalarında bulunmaları vs. Misal, bu bahsettiğim durum sözleşmenin ihlalidir. Gel gelelim Jatomi yönetimi bu konuyla ilgili salonun birkaç yerine “16 yaşından küçükler … ” şeklinde bir yazı yazmakla yetiniyor. Hocalar konusunda ise görüşümü zaten belirttim. Tabii ki sana salonda yardımcı olacak üyeler bulabilirsin, çeşitli makaleler vs. birçok kaynak var öğrenmek için, tabi risk de.

Emre bey merhaba,

bende söz konusu salona üye olmayı planlıyorum. hatta üyeliği devam eden birini buldum ve 4 aylık için 300 TL ödeyeceğim; yani aylık 75’e geliyor. 4 ay benim için yeterli olur diye düşünüyorum.
1.73 boyunda, 84 kilo ağırlında bir kimseyim. Amacım aygır olmak değil :) Sadece hafif göbek eritmesi, biraz kol, biraz vücudun şekle girmesi. Yalnız kafama takılan bir husus var…
Aletleri tam tanımıyorum, nereden başlayacağım onu bilemiyorum. Hoca olayına girsem, o da ücretliymiş :( Yardımcı olur musunuz? tşk

Merhabalar, devam eden üyelik bulman güzel olmuş. Satış ekibi prim usulü ile çalıştığından ve devir işlemlerinden prim kazanmadığından dolayı genelde bu konuda pek hevesli bir şekilde yardımcı olmuyorlar. “Bulabilirsen, edebilirsen” şeklinde pazarlıyorlar o kısmı :) Suçlayabilir miyiz? Hayır.

Yazdıklarına göre boyuna kıyasla ağırlığın fazla. Vücut kitle endeksin (BMI): 28.1 kg / metrekare. Yani ideal kilonun üstündesin. İdeal kilon ise 69 kg – 70 kg. Şu anda “fazla kilolu” sınıfında “obez” risk grubundasın :) O nedenle ipin ucunu sağlam tutmakta fayda var :) Tabi spor dediğin olay “hafif göbek eritmesi, biraz kol biraz vücut” şeklinde ilerlemez, ilerlememeli. Sporu yaşan biçimine entegre etmek, bütünleştirmek lazım. Zaten zamanla ideal kiloya da istediğin fit görüntüye de ulaşırsın.

Ben, çok fazla araştırıyorum, okuyorum, eleştiriyorum vs. Tabi en başında merak ediyorum ve soruyorum/sorguluyorum. Bu nedenle bildiğim bazı şeyler, öğrendiğim bazı şeyler var. Daha detaylı öğrenmek istediğim şeyler de var açıkçası. Ama bildiklerim ve uyguladıklarımın sonucu iyi/kötü doğrudan bana etki etmekte. Açıkçası ufak tefek yönlendirici tüyolar verebilirim ama program yazma ya da çalışma stili belirleme gibi konularda risk almak istemediğimden dolayı bir tavsiyede bulunmam. Bu işin hocalarına saygısızlık olur :) Fakat daha önce de yorumlarda belirttiğim gibi, salonda yardımcı olacak birçok kimse bulabilirsin. En iyisi salona kayıt olduktan sonra “demo dersi” almak, bu dersi alana kadar bilmediğin hareketleri yapmamak, programsız çalışmamak gerek. Bu süreçte de üyelerle bol bol muhabbet ederek, onların bilgilerinden ve deneyimlerinden faydalanabilirsin. Hatta hocalardan rica etsen, sana orada program bile yazabilirler. Kişisel eğitmen ile birlikte çalışma seansları ücretli. Zaten bugün herkes böyle bir talepte bulunsa yönetim yetemez. Ama bir program yazmak en fazla 15-20 dakika, bence hocalar bile o konuda yardımcı olacaktır.

Hocam yazını okudum. Çok da iyi kalemin var :) Bu arada spor salonunda program yazılması için ücret mi ödemek gerekiyor? Yani bana orada 110 TL içersinde program yazmıyorlar mı? Yazılması için antrenör mü tutmam gerekiyor?

Teşekkür ederim. Şu an (Şubat 2013) senelik sözleşmede fiyat 99 TL + ilk giriş kart vs. ücreti şeklinde diye biliyorum. İlk 6 ay içerisinde bir Pure Life paket programı oluyor, kayıttan sonraki ilk hafta içerisinde bir demo ders/seans gerçekleştiriyorlar. Sanırım burada ilk programı yazdırabiliyorsun. Fakat çalışmanın devam eden zamanlarında hocalardan program yazdırmak paralı mı değil mi bilmiyorum. Hem salon yönetiminin politikasını bilmiyorum hem hocaların tutumunu. Hocalar belirli aralıkla değişebiliyor, eskiler gidiyor, yeniler geliyor. Bazı giden hocaların, “problem değil, yazarız ama uygulamasını sen yaparsın” şeklinde konuştuklarını hatırlıyorum. En güzeli gidip ya da arayıp sormak :)))

Emre Bey merhaba, ben de Mecidiyeköy’de Trump Towers’ın arkasında bulunan Benefit Sports Club’un bir üyesiyim fakat size sormak istediğim bir şey var. Hali hazırda yurt dışına çıkma durumum var ve üyeliğimi devretmek istiyorum ve ücrette makul sayılabilir bu mekan için çünkü hem kişi sayısı çok fazla değil ve tüm aletlerin son ürünleri mevcut, gelip görmekte fayda var eğer ilgilenen arkadaşınız veya buradan ilgilenenler olursa yardımcı olursanız sevinirim 5 aylık üyelik fiyatı 600 lira.

Bununla ilgili sanırım yalnızca yorumu yayınlayarak yardımcı olabilirim :) Fakat bu “üyelik devri” sorunu bir proje ışığı yaktı gibi kafamda, yakın zamanda bu konuyla ilgili bir internet projesi çalışması yapabilirim. Sahibinden gibi sitelerde ilgili alanlara ilan vermekte de fayda var.

Üye olacak arkadaşların ilk önce bu sitedeki şikayetleri okumasını rica ediyorum: http://apps.facebook.com/sikayet_var/sikayetler Bir de sizi spor salonunu gezdirirken oradaki spor yapan ardakadaşların bir ya da birkaçına verilen hizmeti ve kaliteyi sorun bakalım ne diyecekler. Soramıyorsanız sizi gezdiren arkadaşa sorum bakalım salonun kapasitesi ne kadar, kaç tane üyesi var, duş yapabilmek için ne kadar sıra bekleniyor… Bunlara cevap veremiyorlarsa ben size söylerim aramanız yeterli. 0535 439 9451 bu numaradan bana ulaşabilirsiniz, saygılar.

Bilgilendirme için teşekkür ederim. Yazılmayı düşünüyordum ama vazgeçtim. Bi kere yıllık üyelik çok saçma ya ben 1 ay sonra gitmek istemiyorsam.. Peki ne öneriyosunuz? Beniim spora başlamam lazım da :)

Rica ederim. En nihayetinde ticari kuruluşların varlıklarını sürdürebilmesi gerekiyor. Bu nedenle yıllık sözleşme yapmak zorundalar.
Gel gelelim, salonlarda vakit harcayacak tiplerden değilseniz Beach Body, Insanity Program‘ı tavsiye ederim. Evde “rahatlıkla” yapabileceğiniz bir program. Tabi şekillenmek istiyorsanız. Ama çok ağır bir programdır, şahsen 25 gün uyguladım ve ciddi sonuçlar elde ettim, bir süre sonra salona başladım ve bu programın belirli kısımlarından faydalanıyorum ara ara. Programı nereden bulacağınız konusunda detaylar için benimle iletişime geçebilirsiniz :)

Yaptığınız sözleşmenin koşullarına bağlı iptal durumu. Ne zaman kayıt oldunuz? Sanıyorum açıldığından beri aynı sözleşmeler var fakat güncellemeler gelmiş olabilir. En iyisi, kayıt olurken size verilen sözleşmenin maddelerini gözden geçirmek. Fakat iki alternatif var. Birincisi üyeliği devralacak birisini bulmak ve üyeliğinizi devretmek. Yani kalan borçları ve doğan hakları yeni üyeye aktarıyorsunuz. İkincisi ise “bildiğin kadarıyla, emin değilim…” sözleşmenizde kalan ayların parasını ödüyorsunuz fakat hizmetlerden yararlanmıyorsunuz, sözleşmeniz tamamen iptal ediliyor ve size yararlanmadığınız fakat yaptığınız ödemeler karşılığı “hediye çeki/kuponu vs.” veriliyor. Bu çeki/kuponu da Pure Jatomi Health Club hizmetlerinde (spa, masaj vs.) kullanabiliyorsunuz.

Kesinlikle ve kesinlikle tavsiye etmiyorum. Pazarlayana kadar her yalanı atan çalışanları mı dersiniz, hocalarının sevimsizliği mi dersiniz, personelin suratsızlığı mı dersiniz. Kalabaliktan duş alanını söylemiyorum bile, üzerini değiştiremeyenler mi dersiniz… Yemin ediyorum hayatımın en hatalı kararını buraya kayıt olarak yaptım. Sakın üye olmayın. İlla da üye olmak isterseniz eylül ayına kadar olan üyeliğimi isteyen bir arkadaşa devir edebilirim ama bir şartla; üyelik devrinden sonra arkamdan konuşmayın sakın :) Yapılan haksızlıkların haddi hesabı yok. Misafir getirebilirsiniz denir, kapıya kadar getirirsin arkadaşını almazlar. Ödeme konusunda her ayın 10’una anlaşma yaparsın, ayın 2’sinde gidersin, hiçbir bilgi verilmeden ödeme isterler. O anda üzerinde para yoksa ödeme yapmaz isen içeri almazlar. Sakın ama sakın üye olmayın…

Hocam kesinlikle sana katılıyorum. Lanet mi lanet bir yer bu Jatomi Fitness. Ben Bahçelievler’deki salona üyeyim ama sakın diyorum üye falan olmayın. Olacaksanız en fazla 3 aylık üye olun. Hocalar ve çalışanlar ilgisiz ve lakayt. Yıllık üye oldum 2 ay gittim sonra salladım, ilgi alaka sıfır. İptal etmek için total paranın %40’ını istiyorlar ama yedirmezler.Tüketici hakları 4077 sayılı kanun 11/a maddesine dayanarak sözleşmemi tek taraflı fesih ettim. Yazılı olarak jatomiye bildirdim. Parayı peşin ödemediğim için problem yok. Kanmayın, kandırılmayın!

Merhaba,

öncelikle çok güzel yazmışsın, teşekkür ederim. Keşke arkadaşımın üyeliğini devralmadan önce yazını okumuş olsaydım. Arkadaşım zamanı olmadığı için gidemediğini (belki de sadece kurtulmak istediği için :)) ve devredebileceğini söyledi. Salonu gidip gezdiğimde çok beğenmiştim. Bayağı da güzel anlatılmıştı. Satış politikası sebebiyle abartılı anlatıldığını ve çeşitli sorunlar yaşayabileceğimi bilerek gitmiştim ama bu kadar ilgisiz ve soğuk olabileceklerini tahmin etmemiştim. Çalışan arkadaşlar pek yardım sever değiller (girişte duran toparlak arkadaş hariç, Emrah sanırım adı). Bu tür yapılarda genellikle bir şeyler satmak için uğraşılır ama buradaki eğitmen arkadaşların ne satış yapma ne de ilgilenme gibi bir düşünceleri yok. Şikayet formu da doldurdum ama geri dönüş yapacaklarını düşünmüyorum. Eylüle kadar devam etmek zorundayım. Yazılmayı düşünenlere tavsiye etmiyorum. Çok daha iyi yerler bulabilirler…

Merhaba Emre Dostum,

Neden dostum dedim, yorum bölümündeki o küçücük resmini ve hemen yanında duran ismini görünce “Allah Allah, ben bu arkadaşı bir yerden tanıyor olsam gerek” derken, birden tabir-i caizse kafama ‘dank’ etti: “Pertevniyal’den…”

Herhalde, bir Pertevniyalli’ye bir Pertevniyalli yardımcı olabilirmiş, kısmetimizde bu varmış. Daha bugün, İstanbul Forum’daki değil de, Bahçepark Jatomi’ye gittim, yine her zamanki gibi bahsi geçen yazındaki muameleyle karşı karşıya geldim. Çok iyi davranıyorlar güya, her şey mükemmelmiş gibi insan kandırmacası serüvenine beni de dahil etmeye çalıştılar. Ama uygun düşerse eğer, “yemedim!” Açıkçası, sağlık ve bununla paralel olan spor tematiğine uygun olmayan ticari kurumların, spor yaptırıyoruz ayağına böyle bir sömürüde bulunması, gerçekten acınası bir durum. Bari burada olmayın diyebiliyor insan fakat anlatıldığı gibi her yerde bolca böyle insanların böyle eserleri ve buna hitaben böyle hizmetleri mevcut.

Bugün satış/üyelik temsilcisi bana “eğer yarın gelirsen, fiyat 110 lira olacak, bugün kaydınızı yaparsak şayet, 84 liradan kaydedeceğiz” dedi. Bir de pişkin herif diyor ki: “Mart ayına hitaben alınan aylık ücreti de benim size hediyem; almayacağız”. “Hadi oradan mübarek”, derler adama. Ekliyor; “eğer yarın gelirseniz belki aynı fiyatı bulabilirsiniz ama bana göre yüzde yüz eminim ki (altını çizeyim bu kısmın) aylık alınan ücretin fiyatı artacak”.

Bir insan üç/beş kuruş için yalan söylememeli. Evet ekmek parası ama yazıktır, günahtır. Açıkçası hiç iyi izlenim alamadım. Bana yalan söyleyen bir satış temsilcisi varken, yönetimin satış temsilcisinden iyi olacağını düşünmüyorum ki zaten onları da yönetim yönlendiriyor.

Açıkçası çaresizim, mahalle arası yerlere gitmek istemiyorum. Yapılacak pek bir şey yok gibi, konudan alakasız olarak, zavallı ülkem diyorum ve başarılarının devamını diliyorum.

Üslübünu ve bilgilendirme gücünü gerçekten takdir ederim. Yüksek şükranlarımı sunarım.

:) Öncelikle güzel sözlerin için teşekkür ederim, yazımın amacına ulaştığını görmek ve yorum almak beni fazlasıyla mutlu ediyor.

“Söyleyene değil, söyletene bak” der eskiler, en azından bizimkiler. Bu noktada yönetiminden satış temsilcisine, hatta tüm kadrosuna kadar hepsi o ayıba ortaktır benim gözümde. Hatta biraz abartayım, satış temsilcisinin “belki bulabilirsin ama yüzde yüz eminim” gibi kendi içerisinde ciddi çelişkiler barındıran “ifadelerini” onun amirine bildirmiyor, en azından e-postayla “şikayet/öneri” maili olarak göndermiyorsa karşılaşanlar, onlar da ayıp ediyorlar.

Birilerinin çıkıp bir şeyler yapması, tepki koyması lazım. Ancak ondan sonra “ticari amaçları” ön planda olan bu kuruluşlar, yine “ticari kaygılar” sebebiyle cevaben bir şeyler gerçekleştirsin.

Her gün yüzlerce insan Google araması yapıyor Jatomi için. Günlük en az 100 farklı kişinin bu yazıyı okuduğunu varsayalım (Analytics istatistiklerine dayanarak…) ve bunu okuyanların da eşe/dosta bu bilgileri aktardığını düşünelim. Bence yazı içeriği ve yorumlarıyla gayet başarılı bir tepki koyuyoruz. Ama yeterli mi? Bence hayır…

Arkadaşlar, Pure Jatomi – Aman Allah bıktım! Bu kadar sorumsuz, birbirinden haberi olmayan aynı hatayı üst üste 3 akşam yapıp, çocuk gibi durmadan özür dileyip fakat hatasını telafi edemeyen daha başka kalitesiz bir yer yoktur. Bağır, çağır, şikayet et… Hiç fark etmiyor… Ben bıktım, geçen ay 2 aylık ödemeyi peşin yaptım bu hafta 3 defa gittim her gidişimde “borcunuz var!” denildi. Sözleşmemi götürdüm sözde düzeltip bana geri döneceklerdi, perşembeden beri arayan soran yok. İşletmedeki rezillik diz boyu, adamlar üye yaparken ne vaatler, ne ilgi alaka görmeniz lazım… Üye olmayanlar sakın aklınızdan bile buraya üye olmayı geçirmeyin. Ben çarşamba gününe kadar bekleyeceğim, ya üyeliğimi güzellikle iptal ederler ya da kanuni hakkımı sonuna kadar arayarak tüketici mahkemesi ve federasyon başkanına kadar şikayetimi bildireceğim. Zaten salona sadece dans için gidebilirsiniz aksi takdirde içeri sizi salıyorlar ilgilenen yok… Özel hoca tutarsanız ayrıca para öderseniz ilgilenirler ancak! Yok böyle bir rezillik ama üye yaptıkları esnada bunlardan asla bahsetmiyorlar… Bildiğiniz cadı kazanı! Kim kimin ayağını kaydırabilirse mantığı ve burada üyeleri de kullanıyorlar. Allah beni buradan acilen kurtarsın! Üye olmayan, olmayı düşünenler de bu yazımı dikkatli okusunlar lütfen: Geçen hafta parasını ödediğim salonda sırt çantam yanımda gezdi! Neden parasını ödediğim salonun dolaplarını kullanamadım? Kartımı anında iptal etmişler ve bana verdikleri yedek kart da açmıyor… Resmen dalga geçiyorlar! İçeride üyelerin bir çoğu da şikayetçi! Bunu da çok iyi biliyorum! İçeride kiminle konuşsan dertli, buradan kurtulma çabasında! Aklınızda bulunsun, AMAN DİYORUM!

Büyük vaatlerle pazara giren ve fakat anlaşıldığı kadarı ile pek de başarılı olamayan spor kulübü. En son Nişantaşı City’s AVM içerisinde ve Maçka Residence içerisinde iki yeni salon daha açıldı. Kısaca bilgi aktarmak gerekir ise; City’s içindeki gayet güzel dekore edilmiş ve şık bir salon, ücretler ucuz değil. Üç aylık üyelik alırsanız aylık 299 TL. Bir yıllık sınırsız süreli üyelik aylık 249 TL ve gündüz üyeliği benzer bir üyelik ise 189 TL.

Burada bahsedilen özel ders için ise 10 – 20 veya 40’lı paketler alıyorsunuz ve ücretler ders başına yaklaşık 80 TL ile 100 TL arasına denk geliyor. Hocaları görmedim ve ne derecede alakalılar bilmiyorum. Diğer salonlarda çok fazla sorun yaşandığı belli ve Nişantaşı ile Maçka şubelerinde de aynı sorunlar yaşanır ise piyasadan silinebilirler. Sadece 3 aylık paket alır ise 900 TL tutacak ve üstüne özel ders de eklenirse bütçe fazlasıyla aşılacak.

Yıllık gündüz üyeliği makul görünüyor ancak spor geçmişi olmayan kişilerin özel ders alması gerekiyor ise toplam miktar çok fazla. Az çok bir spor geçmişim olduğu ve beslenme konusunda da bilgim olduğu için ancak çok yetkili ve işini bilir bir hoca bana yardımcı olabilir. City’s içindeki kulüpte bu nitelikte hoca var mı emin değilim… Üyelik konusunda şu an kararsızım. Belki yıl sonunda düşünebilirim.

Saygılar ve iyi sporlar…

Sakın! Değerli eşya veya telefonlarınızı “kesinlikle” yanınızda getirmeyin… Benim bir abinin dolabını patlattılar zararımız çok! Kesinlikle güvenli bir yer değil ve hiç umurlarında değil! Polis ekipleri kameralardan bir şey çözemediler! Bu devirde en kötü telefon 500 TL. Soyunma odasının önündeki kamera salonu gösteriyor… O kadar yatırım yapıyorlar ama bi iki tane daha kamera takmamışlar…

Kardeş eline koluna sağlık… İnanır mısın içeriye ilk girdiğimdeki izlenim çok şık, güzel yer olarak görünüyor ama gel gelelim içteki mevzuya… Ne de senin o dediğin “hocaların parayla yardım ettiği” söylendi ki bunu söylese çıkar giderdim oradan… Allah’tan totoyu ucuz kurtarmışız, arkadaşa da söyleyeyim de gitmesin :) Hade kal sağlıcakla.

Herkese selam arkadaşlar. Üyeliğimi devretmek istiyorum; 65 TL aylık, standart üyelik, Forum İstanbul. İlgilenen olursa yılmaz.ozgul@hotmail.com
Üyelik devredilmiş.

Selam arkadaşlar. Ben de İstanbul Forum’daki Pure Jatomi spor salonuna üyeyim ve üye olmayı düşünen arkadaşları uyarıyorum: “Sakın üye olmayın!”. Çok berbat bir yer gerçekten. Yoldan geçen adamı çeviriyorlar. Bir duş almak için yarım saat bekliyoruz. Bir alet çalışmak için millet sıraya giriyor vs. bunun gibi benzer bir sürü durum var. Asıl olaya geleyim, ben daha önce hastalığımdan dolayı bir ay gitmememe rağmen kartımdan para çekilmişti ve bu ay yine rahatsız oldum, kötü bir hastalık süreci geçirdim. Doktor en az bir ay spor yapmaman lazım dedi ve raporu da spor salonuna verdim. Ay başından beri spora gitmemişim, şuan da gidecek durumda değilim ama malesef bizim kurumsal sandığımız spor salonumuz bunu kabul etmiyor. Neymiş üyeliğim zaten bu ay sonunda bitecekmiş ondan dolayı bu bir ay gelmediğim hakkımı kullanamayacakmışım… Rapor olsa da farketmezmiş! Biz parayı almaya bakarız mantığına getiriyorlar. Neymiş üyeliğimi tekrar uzatmam gerekiyormuş… Böyle bir mantık olur mu arkadaşlar? İşte böyle bir yer burası ve ben bu konu hakkında gerçekten dava açmayı düşünüyorum. İşin parasından pulundan değil zaten bütün paraları vermişim. Ortada yapılan bir haksızlık var ve haksız bir kazanç var. Ben dava açmayı düşünüyorum, bu durumda olan varsa benimle iletişime geçsin lütfen. Mail: sev_beni05@hotmail.com

Merhaba arkadaşlar,

öncelikle salonun büyüklüğüne lafımız yok fakat kafan rahat olmadı mı spor yapmanın bi anlamı da yok… 1 ay keyif alarak spor yapıyorsun falan filan kem küm ama bir süre sonra uyanıyorsun. Şuan spor yapamaz raporum olduğu halde salondaki üyeliğim devam ekmekte. Nedense 15 gündür iptal etmediler. Üstelik bu ay ki parayı da tahsil ettiler ki haziran ayı geldi ve bu ayki ödemeyi de alacaklar. Ya 1 yıl kalmayı göze alın ya da hiç o sözleşmeyi imzalamayın!

Nette araştırma yaparken dikkatimi çekti, ben de birkaç kelime yazmak istedim… Jatomi’yi hem tüketici mahkemesi hem de avukat aracılığıyla dava açtığımı bilmenizi isterim. Kendileri 3 aylık sözleşme yapıp fesih ettikleri sözleşme şartlarına uymayarak kredi kartımdan yüklü bir para çekmişler, kullanmadığım kredi kartımdan… Yani kısaca 3 ay gittiğim yer benden 6 aydır para çekmiş ve bunun farkına bankanın araması nedeniyle vardım! Adamların ne mali ya da sözleşme hakkında bilgisi yok! Yoldan geçene gel diyorlar, kredi kartını alıp, otomatik talimat yapıyorlar… Sonra yandın ki ne yandın! Her ay para çekiyorlar…

Düşünün adamlara gidip neler demedim, haklısının diyip milleti sallıyorlar. Yani kısaca kimse sizi umursamıyor… Git şikayet et, kısaca uğraş dur paranı almak için… Jatomi pişmanlıktır! Emin olun yıllardır vücut geliştirme sporuyla uğraşırım, ben bu kadar karaktersiz çalışan bir topluluk görmedim! Adamların hiç biri umursamıyor… Hani döveceksin, farkındalar ama yok! Hala aynı rahatlıktalar. 1 ay oluyor “arayacağız” dediler, aramadılar. Ve ben tek değilim, o kadar çok mağdur var ki konuşmaya gittiğimde insanların bas bas bağırdıklarını gördüm… Jatomi sözleşme şartlarına uymayan, insanların izni olmadan parasını çeken, bir nevi hırsızlık olan, sözleşmeye aykırı hareketi nedeniyle dolandırıcı bir firmadır, uzak durun beyler uzak durun! Uğraşmayın gidin mahalle arasındaki salonlara, onlar daha iyidir emin olun…

Merhabalar. Ben Marmara Forum’dakine yazıldım bir ay evvel önce ama üyeliğimi Bayrampaşa’ya taşımak istiyorum. Çünkü oturduğum yere uzak kalıyor. Böyle bir imkân var mı? Biliyor musunuz?

Merhabalar,

imzalamış olduğunuz sözleşmede “standart tip üyelik, kulüp-yeri” şeklinde bir ifade vardır diye tahmin ediyorum. Yani yalnızca o salonda standart üyelik koşulları geçerli. Diğer hiçbir Jatomi işletmesinde sportif faaliyette bulunamazsınız.
Fakat ve eğer “Genel (VIP diye tabir edilen) üyelik” satın aldıysanız, ana kulüp olarak belirlediğiniz (bu durumda Marmara Forum) kulüpte “VIP üye” koşullarında sportif faaliyetlerde, diğer kulüplerde ise “standart üye” koşullarında sportif faaliyetlerde bulunabilirsiniz.

Size önerebileceğim en iyi çözüm, mevcut kulübe birkaç gün erken gidip, giriş kısmında kayıt olacak kişilere durumu anlatıp, üyeliğinizi devretmek ve tekrar Bayrampaşa Forum İstanbul Jatomi kulübüne üye olmak veya buradan bir üyelik devralmak (rahatlıkla devir alabileceğinizi tahmin ediyorum, giriş kısmında biraz takılın, salondan çıkanlardan rica edin, size yardımcı olurlar.)…

2013 Şubat ayında Trump Towers’a üyelik kaydımı yaptırdım. Üyeliğim 3 aylıktı. Sözleşme metninde kredi kartı bilgilerim isteniyordu. Bir ikilemde kaldım. Bu özel bilgileri kimseyle paylaşamazdım fakat yanımdaki arkadaşımın “güvenilir bir kurum sakıncası olmaz” şeklindeki düşüncesi ve teşviği üzerine malesef kart bilgilerimi verdim. Sözleşme metnini okumadan imzaladım. Sözleşmeyi yapan şahıs hemen imza atmamı bekliyordu ve bu şahıs yanımda bana bakmasına rağmen, arkadaşımla konuşmalarımıza tanık olmasına rağmen hiç sesini bile çıkarmadı, hiçbir bilgilendirme yapmadı!

Üyeliğim bitmiş olmasına rağmen 4 ay boyunca kredi hesabımdan gizlice 179TL’lik ücret alındı (179TL x 4 Ay, yani 716TL). Sözleşme imzalarken bana üyeliğin sonlanmasının ancak imzalı dilekçe ile gerçekleşebileceği bilgisi kesinlikle Jatomi tarafından görüşme yaptığım hiçbir kişi tarafından söylenmemiş, belirtilmemiştir. Tam aksine 3 ay sonra sorunsuzca üyeliğimin kendiliğinden biteceği vurgulanmıştır. Bu sebeplerle ben Jatomi şirketine olan güvenimden ve Jatomi çalışanlarının yanlış yönlendirmelerinden ötürü sözleşme metnine güvenerek imza atmış bulunmaktayım.

Şuan ki durumda kesinlikle hiçbir hizmet almadığım 4 aylık bir sürecin parasını ödemek zorunda bırakıldım. Trump Towers Jatomi Müdür Yardımcısı ile yaptığım görüşmede bana bu olayın lehime olumlu sonuçlanmayacağı söylendi. 1,5 yıl önce tekrar düzenlenen Borçlar Kanuna göre haklarımı araştırıp “TÜKETİCİ HAKEMLERİ YA DA MAHKEMELERİ” kanalı ile bulunduğum ilçenin bağlı olduğu kaymakamlığa başvurarak hakkımı sonuna kadar arayacağım.

Bu parayı Jatomi HAKSIZ YOLLA kazanmaktadır. Bu yapılan HIRSIZLIKTIR.

Hizmetini almadığım kısmın geri iadesini tarafıma talep ediyorum. Bu durumda Jatomi’ye olan itibarım ve güvenim tamamen sarsılmıştır. Bunu internet kanalı ile ve öğretmen olduğum için çevremle, gerekirse farklı bir çok yolla açıklayıp duyuracağım. Çok çirkince bir durum ile karşı karşıya bıraktığı için Jatomi’ye çok kızgınım. Borçlar kanuna göre sözleşme metninde her sayfaya paraf atılması gerekiyormuş. Ben sözleşmede her sayfaya paraf atmadım. Her türlü hakkımı arayacağım, bu iş burada bitmeyecek…

İlgili yazışmaları İngilizceye çevirip, yurt dışı kurumlarınıza da ileteceğim. İsim hakkı aldı iseniz, yarattığınız memnuniyetsizlikten ötürü bunun bir daha sorgulanmasını sağlayacağım.

Söylediklerini sonuna kadar destekliyorum açıkcası. Kurucu üyelerden biriydim bir zamanlar. İlk açıldığı zaman, daha doğrusu verilen tarihte açılamaması nedeniyle fiyaskoydu. Yani en başından belli ediyordu nasıl bir zihniyetle olacağı. Alelacele yönetimsel manada bulunan personeller ve satış temsilcileri yetersizdi. Sizin de bahsettiğiniz gibi daha önce hiç tecrübesi olmayan insanlara, hocalar tarafından yardımcı olunacağı söyleniyordu. Kişi sayısının belirli bir seviyede tutulacağı söyleniyordu. Baktığınızda ilk açıldığı zaman hınca hınç dolduruldu. Çoğu istasyon yetersiz kaldı (özellikle akşam saatlerinde). Yani anlatğınız gibi ilk açıldığı günden bugüne bir şeyler değişmedi, değiştirilemedi. Elbette ki ticari bir kuruluş fakat böyle bir spor merkezinde ilk önce ticari düşünüş akla getirilmemeliydi. Gitmeyi düşünen insanlara bu yazıyı yazarak neye kalkıştıkları, neyle karşılaşacakları hakkında bilgileriniz için teşekkürler. Sağlıcakla kalın.

Bütün yorumları okudum ve daha dün gidip gördüğüm Forum İstanbul’daki Jatomi Spor Salonu’na gitmemem gerektiğini anlamış bulunmaktayım. Daha yeni yeni spora başlayacak biri olarak ne alet kullanmasını biliyorum ne de herhangi bir şey… Hem suratsız ve ilgisiz, hem çakal, hem yıllık kayıt olayı, bir de bilmeyenler için hocaya ek ücret falan… Kafam rahat spor yapmak istiyorum, burası pek uygun değilmiş, size ve yorum yazan herkese teşekkürler..

Ben eşimle birlikte aile paketine üye oldum, bir süre sonra önce ben sonra eşim rahatsızlandık ve tam teşekküllü bir hastaneden rapor aldık. Röntgenler, tahliller, kısacası her şey elimizde… Bizi 3 ay oyalayarak “biz sizi arayacağız” söylemleriyle geçiştirdiler. Daha sonra tesadüfen arkadaşlarımızdan biri “raporu iadeli taahhütlü gönderin işlem yapmak zorundalar” dedi. Tabi bu arada biz spor salonuna hiç gitmeden 4 ay geçti. Gelen sonuçta benim üyeliğimin iptal olduğu, eşimin üyeliğinin iptal olmadığı sonucu çıktı. Halbuki eşimdeki rahatsızlık daha çoktu. Daha önce aile paketlerinin iptalinde eşlerden ikisinin de iptali söz konusu olduğu için böyle bir şeyin mümkün olmadığı söylenmişti. Biz de hakem heyetine raporlarımızla beraber başvuru yaptık. Şunu belirtmek istiyorum, çok uzun zamandan beri uğraşıyorum ama önemli olan insanın hakkını araması diye düşünüyorum. Bunu yazdım çünkü ben de daha önce bu tür yazıları okusaydım asla böyle bir hata yapmazdım, bilgilerinize…

Merhaba,
Benim de bir kaç sorum olacaktı, yardımcı olursanız sevinirim :)
Üyelik sözleşmesinde sağlık sorunuyla ilgili özellikle devlet hastanesinden belge getirilecektir diye belirtmemişler. Bunu sorduğumda ise bana devlet hastanesinden alınan raporun yasal olduğunu söylediler, diğer kuruluşlar yasal değil sanırım :) Şimdi benim illaki devlet hastanesinden mi rapor almam gerekiyor gerçekten ve devlet hastanesinden bu raporu almak zor mudur?

Jatomide kalan 8 aylık üyeliğimi devretmek istiyorum fiyatı 500TL’dir. İlgilenenler 0533 166 49 58 no’lu telefondan ulaşabilirler.

Merhaba öncelikle ağzına, kalemine sağlık. Bu yılık üyelik bedeli ile ilgili arkadaşım Beylikdüzü Jatomide bir sıkıntı yaşadı bayağı bir uzadı durum aslında polis filan girdi araya. Arkadaşım üyelik iptali yaptırmak istediğini fakat yapmadıklarını söylediğinde ise Polis abi :) “nasıl yapamıyorsunuz o zaman benimkini nasıl yaptınız” diye bir cümle kurdu hatta “ben polisim diye mi ayrıcalık tanıyorsunuz” filan gibi konuşmalar da geçmiş. Daha sonra durum genel müdürlüklerine kadar gitti bir süre sonra %20 kesintili para iadesi ile üyeliğini iptal etmek için telefon geldi. Arkadaşım bütün parasını istediğini belirtince yine bir süre sonra gittiği aylar da içinde olarak bir başka üyeye devir yaparak iadesini yaptılar :) Aklınızda, fikrinizde bulunsun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir