Kategoriler
Twingo

Twingo: Uzun yol hazırlıkları ve bakımlar – 2.

Uzun zamandır blog’u boşladığımın farkındayım. Sadece blog mu, birçok şeyi boşladım… Misal istersen Twingo’m 1,5 ay boyunca kapının önünde, brandasının altında bekledi beni öylece… Her neyse, kafamdaki işlerin çoğunu bitirdim, tatilimi de yaptım, stajımı da. Ve tabi her zamanki gibi uzun yola çıkmadan önce bakım yaptırma dönemi başladı…

Uzun zamandır blog’u boşladığımın farkındayım. Sadece blog mu, birçok şeyi boşladım… Misal istersen Twingo’m 1,5 ay boyunca kapının önünde, brandasının altında bekledi beni öylece… Her neyse, kafamdaki işlerin çoğunu bitirdim, tatilimi de yaptım, stajımı da. Ve tabi her zamanki gibi uzun yola çıkmadan önce bakım yaptırma dönemi başladı.

Bakım yaptırma dediysem, öyle gözünüz korkmasın, ön takımlara ufak tefek destek baabında. Tek seferde ön takımların her şeyini değiştirmek ya da bunların tamamının tükenmesini bekleyip de servise ya da bakıma girmek, zamanında değiştirilmesi gerektiğinde çıkartacağı masraftan daha fazla masraf çıkartmasına neden olur.

Sanayiden döndükten sonra internet üzerinden Motor Arka Kulağı (Takozu) sipariş geçtim (102 TL) ve kargosunu bekliyorum… Ayrıca fren aynalarının (ön disklerinin) de değişmesini istedim ama malesef yine uygun parça bulmakta sıkıntı çektik. Sanırım fren aynalarının değişmesi işlemini İstanbul’da, eylül ayı gibi, yurtdışından döndükten sonra yaptıracağım.

demiştim “Twingo: Uzun yol hazırlıkları ve bakımlar.” başlıklı yazımda. İstanbul’a dönmeden önce motor arka kulağını değiştirdim yine Kudret Usta ile birlikte. Ani hareketlenmelerde ve yoldaki sallanmalarda gelen sesler böylece kesilmiş oldu. Biraz araştırma yaptıktan sonra yan sanayi fren aynalarının (fren diskleri de denir) takım olarak (sağ – sol) 75 TL – 90 TL civarında olduğunu öğrendim ve onlardan almaya karar verdim. Eğer fren balatalarınız diske vurmadan, hasar vermeden, zamanında (her 15.000 km veya 2 yılda bir) değişimini yaparsanız yan sanayi ürünlerini de uzun yıllarca sorunsuzca kullanabilirsiniz. Tabii ki bosch gibi bir ürün aynı koşullarda kullanımda daha uzun dayanacaktır fakat şimdilik önemli olan fiyat/performans karşılaştırması :)

Gelelim sadede, Onurum (Lastikçi – Bayrampaşa Meslek Lisesi yanı) dükkanında çalışan Arif Usta‘ya bir ziyaret gerçekleştirdim ve uzun yola çıkmadan önce muhakkak rot başlarını, mümkünse amortisörleri de değiştirmem gerektiğini söyledi. Referans olarak gösterdiği Fatih Oto (Yedek Parçacı – Bayrampaşa eski cezaevi yolunda)’dan gerekli malzemelerin fiyatlarını aldım:

  • Rot Başları: 15 TL (Adet)
  • Amortisörler: 90 TL (Adet)
  • Amortisör Takozları: 15 TL (Adet)
  • Fren Aynaları: 75 TL (Takım – Sağ ve Sol)

Derken iki tane rot başını (30 TL) ve fren aynalarını (50 TL) alıp (Toplam: 80 TL), referans gösterdiği Macit Usta’ya (Tamirci – Bayrampaşa Müftülüğü karşısında ufak bir dükkan) doğru yola koyuldum. Usta kapıyı 40 TL‘den açtı, birkaç selam götürdüğümüz için 25 TL‘ye rot başlarını ve fren aynalarını değiştirdik. Ve fren aynaları değiştiği için yavaş yavaş ve dikkatli bir şekilde Arif Usta’nın yanına geri döndüm. Güzel de bir rot – balans ayarı yaptık (20 TL).

Bugün toplamda 125 TL harcamış oldum ve şu anda İstanbul’dan İzmir’e gidiş için arabamı hazırladım diyebilirim. Yalnız güncellemesini yaptıktan sonra NAVIGON markalı çok sevdiğim navigasyon cihazımın aşırı ağırlaşması ve fonksiyonlarını kaybetmesi üzerine satın almış olduğum SATURN (Bayrampaşa Forum İstanbul)’un servisine götürmüştüm (19.08.2011) fakat bu güne kadar hala bir cevap almış değilim. Umarım bu hafta içerisinde geri dönüş yaparlar, aksi halde Nokia Maps ile yola çıkmak zorunda kalacağım ki daha önce hiç kullanmadığım için içim rahat değil :\

Ha, ufak da bir uyarı yapalım tabi uzun yola çıkacak olanlar varsa, bayram tatili dönüşünde özellikle daha önceden de kaza yapılan yerlerde çalışmalar, tadilatlar olabilir, hem bunu hem de sizin ve trafikteki diğer canlıların can ve mal güvenliğini düşünerek aşırı hız yapmayalım, trafik kurallarına ilk seferinde ve her seferinde uyalım ;)

Kazasız belasız, hayırlı sürüşler ;)

Yazar Emre KARABULUT

Hi, I’m Emre KARABULUT, 21, and I am the owner of a small (but perfectly formed) design studio called Minimalist Art & Design based in Istanbul, which specialises in Blog and User Interface design. I help entrepreneurs and small business owners create a unique brand and online presence which gives them a powerful platform to reach out to their customers and markets.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir